česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výročí Čapkova robota okouzlilo Etiopii

V respektovaném etiopském deníku The Daily Monitor vyšel článek Jaroslava Vaise o stém výročí vzniku a používání slova robot. Za tímto slovem nestojí nikdo jiný než český malíř, ilustrátor a spisovatel Josef Čapek, bratr spisovatele a dramatika Karla Čapka, který jej následně použil ve své ikonické divadelní hře R.U.R. (Rossumovi univerzální roboti). Čapkovi roboti – pracující a přemýšlející stroje – zažili svou premiéru v roce 1921 v Hradci Králové a v Národním divadle v Praze. Z toho důvodu si dnes my i celý svět připomínáme 100 let od vzniku robota.
 

The Daily Monitor

The Daily Monitor

Důvodem, proč se Čapkovi věnují i noviny ve vzdálené Etiopii je skutečnost, že se samotná hra a následně i slovo robot stalo fenoménem. Uvedení R.U.R. bylo úspěšné a hra se stala mezi diváky populární. Důkazem jejího úspěchu bylo, že hra vydržela v repertoáru národního divadla po dalších šest let a hned rok po premiéře byla uvedena na Broadwayi v New Yorku. Z Čapkovy divadelní hry pak slovo robot převzali i nejvýznamnější autoři sci-fi následujících let: Arthur C. Clarke a Isaac Asimov.

Výročí Čapkova robota v The Daily Monitor

Výročí Čapkova robota v The Daily Monitor

Robot byl v době svého vzniku mýtem a vzdálenou budoucností, snad i proto byl přitažlivý pro mnoho diváků, posluchačů a čtenářů. Po sto letech od vzniku tohoto slova se však roboti stali skutečností a součástí našich každodenních životů. Tato nadčasová hra však nezestárla a stále z ní lze čerpat inspiraci a myšlenky pro naše životy, přestože vzpoura robotů snad ještě několik let na pořadu dne nebude. Je potěšující, že si toto významné výročí české kultury mohou připomenout i čtenáři deníku The Daily Monitor.