français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Alžírsko vydává nový celní sazebník

Alžírské ministerstvo obchodu vydalo dodatek k rozpočtovému zákonu upravující sazby cel a zrušení zákazu dovozu vyhlášené v září 2018. Dokument pod zkratkou DAPS upravuje do nedávno nejasnou situaci v souvislosti s dovozem zboží do Alžírska, a definuje celní sazbu přibližně 1100 položek, nahrazuje tak provizorní zákaz dovozu 850 položek, a ponechává zákaz pouze 5 položek, který se týká zejména traktorů a větších vozidel dle specifikace v příloze. Dle ekonomických analytiků následkem vysokých cel může obchod s Evropskou unií utrpět ztrátu až 1 miliardu euro ročně. Zejména dovozové potravinářské výrobky, keramika a produkty cementářského průmyslu nový celní sazebník de facto vytlačuje z trhu. Vzhledem k porušování stanov existující Asociační dohody budou probíhat politické konzultace s alžírskými zástupci v Bruselu, a lze očekávat, že situace se bude i nadále dynamicky vyvíjet.
 

DAPS a celní sazby jím stanovené má pochopitelně potenciál výrazně snížit kupní sílu alžírského obyvatelstva, a je proto mnoha stranami kritizován. Odborníci se plošně shodují, že zásadnímu kroku v úpravě zahraniční obchodní politiky ve smyslu zákazu dovozu, či nastavení nadprůměrně vysokých celních sazeb, měla především předcházet fáze rozvoje obchodních aktivit na domácí půdě, a tím pádem zajištění místní produkce, posílení konkurenceschopnosti alžírských výrobců a samostatného ekonomického rozvoje. Již při práci na rozpočtovém zákoně 2019 bylo jasné, že několikaměsíčním zákazem dovozu (snížení o 2,1 %) se neušetřilo ani přes 500 milionů USD, tedy že omezování zahraničního obchodu není cestou k osvěžení ekonomiky, ani způsobem jak ušetřit.

Obava Alžířanů o konto s devizovými rezervami trvá již 4 roky. Za tu dobu devizové rezervy významně poklesly ze 194 miliard dolarů (2014) na pouhých 88 miliard dolarů v červnu 2018. Odhad stavu devizových rezerv v roce 2019 se uvádí na méně než 62 miliard USD s průběžným poklesem v nadcházejících letech. Konsolidace státního rozpočtu vyžaduje snížení veřejných výdajů, jelikož příjmy jsou odvislé přímo od počtu prodaných barelů a nepřímo od aktivit vázaných na zpracování ropy, a jsou tím poměrně nejisté. Alžírský ministr financí Abderrahmane Raouia v proslovu před Národním shromážděním dokonce otevřeně zmínil nutnost snížit subvence státu, také jinak zvýšit ceny paliv, elektřiny, při zavedení kompenzačního mechanismu pro sociálně slabé. Zavést takto nepopulární změny se ovšem zdráhá každá vláda (nemluvě o nutnosti zavést milionářskou daň, ekologickou daň a zefektivnění danění nemovitého majetku). I alžírský premiér Ahmed Ouyahia se při setkání vlády s walími s ohledem na kolísající ceny ropy nechal slyšet, že alžírská společnost žije na dluh.

Omezováním dovozu a nadsazováním cel se Alžírsko rovněž protiví ustanovením asociační dohody s EU platné od roku 2005. Momentálně stále probíhají interpelace na půdě evropské komise s alžírskými zástupci v dobré víře zajistit oboustranně výhodné podmínky pro obchod na relaci EU-Alžírsko. Další vývoj jistě ovlivní i výsledek prezidentských voleb, který budeme znát koncem dubna 2019.

 

Příloha DAPS, pdf

Alena Štojdlová, ekonomický rada, Velvyslanectví v Alžíru

přílohy

DAPS 296 KB PDF (Acrobat dokument) 3.2.2019