français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změna podmínek cestovního zdravotního pojištění pro držitele dlouhodobého víza

(Archivní článek, platnost skončena 30.11.2022.)

V souvislosti s nabytím účinnosti novely Zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky dochází od 2. srpna 2021 k zásadní změně při předkládání dokladu o cestovním zdravotním pojištění pro pobyty delší než 90 dnů.
 

Držitel dlouhodobého víza České republiky, který na národní území vstupuje s cestovním zdravotním pojištěním v rozsahu nutné a neodkladné zdravotní péče, je povinen sjednat si nejpozději do 90 dnů ode dne vstupu pojištění v rozsahu komplexní zdravotní péče výhradně u společnosti Pojišťovna VZP.

Podrobnější informace naleznete zde:

 Změny zákona o pobytu cizinců (PDF, 527 KB)

Sjednat pojištění lze i online prostřednictvím

https://cizinci.pvzp.cz/Controllers/FormSteps/_WebHiffPvzpCz_Step1.php?pid=54072268

V praxi tato povinnost znamená, že žadatel o vízum musí nejpozději před vyznačením dlouhodobého víza předložit buď:

  • cestovní zdravotní pojištění v rozsahu komplexní péče na celou dobu pobytu na základě smlouvy uzavřené u Pojišťovny VZP;

    nebo

  • na prvních 90 dnů pobytu cestovní zdravotní pojištění v rozsahu nutné a neodkladné péče uzavřené  u jakékoliv oprávněné pojišťovny a na zbývající dobu pobytu cestovní zdravotní pojištění v rozsahu komplexní zdravotní péče uzavřené u Pojišťovny VZP.

Žadatelé o vízum, kdy žádost byla podaná ještě před 2. srpnem 2021, musí v případě udělení víza předložit nejméně pojistnou smlouvu v rozsahu nutné a  neodkladné péče a nejpozději do  90 dnů od vstupu na území uzavřít smlouvu v rozsahu komplexní zdravotní péče s Pojišťovnou VZP.

Nový postup při uzavírání cestovního zdravotního pojištění se nevztahuje na žadatele o zaměstnaneckou kartu. Tito žadatelé musí uzavřít jako dosud pojistnou smlouvu v rozsahu nutné a neodkladné zdravotní péče na dobu nejméně 40 dnů od předpokládaného vstupu na území, tj. do doby než se na ně bude vztahovat veřejné zdravotní pojištění vázané na pracovní smlouvu.