français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Program podpory českého kulturního dědictví

Následující článek obsahuje informace o upevňování povědomí o českém kulturním dědictví především vysíláním lektorů českého jazyka na vysoké školy v cizině a vysíláním učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí a zajištěním studia krajanů v ČR.
 

Primárním cílem Programu podpory českého kulturního dědictví je i nadále šířit a udržovat český jazyk a kulturu za hranicemi České republiky.

V rámci usnesení vlády České republiky č. 262/2010 o pokračování Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí na léta 2011 až 2015, ve znění usnesení vlády č. 414/2012 je umožněno vysílání lektorů českého jazyka a literatury na zahraniční vzdělávací instituce (univerzity) a vysílání učitelů k českým krajanským komunitám v zahraničí. V aktuálním roce 2013/2014 je otevřeno ve 25 zemích čtyř kontinentů (Evropa, Asie, Afrika, Amerika) celkem 46 lektorátů a ke krajanským komunitám do zahraničí je vysláno celkem 13 učitelů, a sice do Evropy, Jižní i Severní Ameriky a Austrálie.

Krajanský vzdělávací program taktéž zahrnuje každoroční pořádání čtyřtýdenního kurzu českého jazyka pro krajany (60 účastníků) a dvoutýdenního kurzu metodiky výuky češtiny pro vyučující z řad krajanů (20 účastníků). Kromě uvedených aktivit mohou být na veřejné vysoké školy v České republice přijati studenti-krajané tak, aby jejich studium zahrnovalo 30 semestrů, a na našich středních školách mohou studovat až tři studenti z rumunského a srbského Banátu.

V rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí je vydáván elektronický časopis Krajiny češtiny, který slouží jako platforma výměny informací, názorů a zkušeností nejen pro učitele a lektory, ale také pro všechny zájemce o výuku češtiny v zahraničí, především však bohemisty.

Každoročně se koná společné setkání lektorů českého jazyka a literatury a učitelů u krajanů se zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva zahraničních věci a Domu zahraniční spolupráce, které slouží k výměně zkušeností a sdílení informací a novinek v oblasti výuky češtiny v zahraničí.

Nově se rozjel projekt Češi ve světě, příběhy, na němž se zatím podílejí učitelky češtiny u krajanů v Jižní Americe, ale který by se měl rozšířit také na ostatní destinace (Evropu, USA, Austrálii).

Aktuální informace o podpoře krajanů je možné nalézt také na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.