français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Flickr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Alžířané objevují rybníky

Pro někoho tradice, pro jiného inovace. Alžířané postupně objevují rybníkářství a pro české exportéry se v zemi otevírá nová oborová příležitost. Do alžírské akvakultury poputují v horizontu roku 2022 investice až ve výši 75 miliard DZD a alžírské Ministerstvo zemědělství pamatuje i na vodní stavby na sladkovodní chov.
 

Velkolepé plány předpovídají výnosnou návratnost investice – dle Národního výzkumného centra pro rybolov a rozvoj akvakultury (CNRDPA) by tak Alžírsko mělo v roce 2022 chovat na 111 000 tun různých druhů ryb, z nichž 6 000 tun by tvořily sladkovodní ryby. V rámci projektu již byly ministerstvem zemědělství předány koncesionářské smlouvy 212 projektům, které se v dohledné době mají proměnit v sádky i akvaponické farmy. V konečném důsledku pak projekty mají potenciál vytvořit až 16 000 pracovních míst, o které bude v zemi s vysokou mírou nezaměstnanosti jistě zájem. Do konce roku 2019 má vzniknout dalších 60  projektů, opět zaměřených na mořský i sladkovodní chov, a soukromí investoři i nadále předkládají své projekty na úrovni místních zastupitelstev. Pelotonu alžírské akvakultury a potažmo tzv. modré ekonomice zatím vévodí zejména viláje Ain Defla, Rélizane, Béchar a Tizi Ouzou.

Národní program podpory rybolovu a rozvoje akvakultury vzpomíná v rámci sladkovodního chovu výsadbu čínských kaprů, tilápií nilských a zlatých, sumce afrického, ale i sladkovodních krevet (Litopenaus Vannamei). Některé viláje se ale pouští do vlastních experimentů a v oblastech Skikda, Boumerdes a El Tarf již v místních přehradách a horských jezerech pěstují i paúhoře elektrické. Národní program byl ihned doplněn o plán inseminace ryb a v loňském roce 1401 zavlažovacích jednotek obdrželo kolem 200 000 vajíček  a potěru. Logicky následovala realizace tříletého plánu vzdělávání zemědělců podpořená z prostředků Evropské unie v rámci projektu DIVECO 2 ve spolupráci s alžírským CNRDPA a jihokorejským partnerem.

Akvakultura je takříkajíc v kurzu a lze předpokládat, že alžírští podnikatelé i státní podniky se budou zajímat o výsadbu dalších jiných čeledí ryb a budou chtít obecně sdílet know-how z oblasti rybolovu. Může jít o akvaponické farmy, výstavbu vodních děl, retenčních systémů a podobně. Nejbližší významnou akcí zaměřenou na rybolov a modrou ekonomiku bude Mezinárodní veletrh rybolovu v Oranu, jehož konání připadá na listopad 2019. Pro zájemce o aktivní účast je na obchodně-ekonomickém úseku k dispozici registrační formulář a kontakty na pořadatele.

 

Alena Štojdlová, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Velvyslanectví ČR v Alžíru