français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Alžír
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Alžírsko ladí znalostní ekonomiku a podporuje start-upy

Velvyslankyně Lenka Pokorná v doprovodu zástupce obchodně-ekonomického úseku navštívila alžírské ministerstvo start-upů a sešla se náměstkem pro rozvoj znalostní ekonomiky Yacinem Oualidem. Alžírsko posouvá své představy o novém hospodářském modelu od průmyslové ekonomiky k té znalostní. V této oblasti země staví na zelené louce, proto bylo na místě nabídnout sdílení zkušeností s českým start-upovým prostředím a smart inovacemi. Obě strany si tak potvrdily zájem o společnou realizaci webináře zaměřeného na velmi aktuální téma Smart Cities.

Alžírsko se jako jedna z mála zemí světa může chlubit institucí na úrovni ministerstva, která prosazuje a chrání zájmy mikropodniků a znalostní ekonomiky. Ministerstvo mikropodniků, start-upů a znalostní ekonomiky bylo velkým překvapením nové vlády a jeho personální složení ještě větším. Jakkoliv ho řídí zkušený úředník Yassine Djeridene, známý dříve z ředitelského postu Centra pro vývoj high technologií (CDTA), ne tak docela mu sekunduje náměstek člena vláda Yacine Oualid, který svou činnost zodpovídá přímo do kabinetu premiéra.

Člověk z praxe, tak se dá shrnout dráha teprve 26letého politika, který z úřadu udělal zcela ne-ministerskou instituci připomínající našlapaný start-up se všemi atributy – kancelář jako open space, maximálně digitalizovaná komunikace a angličtina samozřejmostí. Vzděláním lékař Yacine Oualid se stačil zasadit o rozvoj vlastní firmy SSH nabízející cloudová řešení, která se posléze stala první platformou v Alžírsku poskytující web-hosting, dále o založení firmy Smart Ways3 zaměřené na logistiku a geolokalizaci, a následně založil další firmu v Anglii zvanou Bright Solutions opět v oboru IT.

Velvyslankyně Lenka Pokorná se sešla s náměstkem pro start-upy a znalostní ekonomiku Y. Oualidem a velmi ocenila neprotokolární postupy, které úřadu umožňují flexibilně reagovat na nabídky zahraničních misí – těch zatím nebylo mnoho a Česká republika hned po Itálii a Holandsku chce být tou zemí, která Alžírsku představí svou institucionální infrastrukturu podporující start-upy, ale především se podělí o inovativní řešení českých dnes již v mnoha případech „post“ start-upů aktivních v oblasti řešení pro CHYTRÁ MĚSTA.

Svět se totiž mění a Alžírsko se musí měnit s ním,  jak to pan náměstek ostatně zmínil při mnoha rozhovorech. A přichází první úspěchy: platforma startup.dz umožňuje alžírským mikrofirmám registraci a s ní přístup k získání označení „start-up“, které je následně opravňuje k čerpání daňových úlev. Mezi daňová zvýhodnění patří: zproštění živnostenské daně, daně ze zisku, i daně z příjmu obchodní společnosti (IBS) po dobu 4 let od získání označení „start-up“. Dovážené vybavení k využití při realizaci investičního projektu je zproštěno DPH a zatíženo clem do výše 5 %. Podobně podniky homologované jako „inkubátory“ jsou zproštěny živnostenské daně, IRG a IBS po dobu 2 let od získání označení „inkubátor“. Mimoto se již v loňském roce ministerstvu podařilo prosadit legislativu, která umožňuje v Alžírsku crowdfunding. První dárcovskou platformou byl francouzsko-alžírský projekt NINVESTI. Ten posléze získal konkurenci v dalších platformách, které pomohou chytrým projektům získat financování formou menších příspěvků od více investorů, např. Chriky, či Twiiza. Smutnou realitou je praktická stránka věci, která nepovoluje možnost přispívat ze zahraničí, respektive vybírat devízy, a taktéž od uživatele vyžaduje použití nepopulární regionální bankovní karty. Podobně se v letošním roce podařilo zavést možnost OSVČ bez nutnosti registraci v Obchodním rejstříku zejména s ohledem na influencery a bloggery, jejichž výdělečná činnost se tak legalizuje, a kteří pak budou moci žádat o finanční podporu svých aktivitu Agenturu pro podporu rozvoje podnikání (ANADE). Aktivita start-upů je navíc podporována i cenami o nejvíce inovativní řešení na různá témata pořádanými ministerstvem start-upů, ale mimo něj i některými love angels a soukromými inkubátory.

 

Kapacity alžírských start-upů jsou zatím omezené, navzdory daňovým úlevám jich v zemi působí 2000, a dosud neexistují statistiky o jejich významu pro národní ekonomiku. Některé ale dosáhly i regionálního významu, např. mobilní aplikace eTabib propojující pacienty s lékaři vyhrála cenu Africa Innovation Prize. Dnes již bývalý alžírský start-up Yassir, obdoba celosvětově známé služby Uber, se rozrůstá a vstupuje mimo ty severoafrické i na kanadský trh. Valná většina alžírských start-upů jsou však často elektronické obchody, půjčovny kol či aut, nebo nepříliš nápadité mobilní aplikace, které nezískaly popularitu. Důvodem může být i fakt, že v zemi zatím působí pouze 5 soukromých inkubátorů, 1 státní ANPT a 2 jako součást CSR místních telefonních operátorů. Veškeré start-upové snahy se navíc koncentrují v hlavním městě, a pouze 2 inkubátory lze najít mimo něj v Constantine a Blidě. Agenda start-upů a znalostní ekonomiky je v Alžírsku na svém počátku a sdílení dobré praxe zahraničních partnerů je tak velmi vítáno. Velvyslanectví ČR v Alžíru na tuto poptávku bude reagovat a momentálně připravuje videokonferenci na téma Smart Cities ve spolupráci s magistrátem hlavního města Alžíru a se zmiňovaným ministerstvem start-upů.

 

Mgr. Alena Štojdlová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Alžíru