français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Sonelgaz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká firma Exmont Energo slaví úspěchy v Alžírsku

Exmont Energo zajišťuje kompletní služby v oboru elektrických strojů točivých, motorů, generátorů a v oboru vodních turbín. Firma s téměř 30letou tradicí disponuje na Moravě vlastním areálem a v nedávné době založila zahraniční pobočku v Německu s názvem EXMONT GmbH. Mezi její klienty z celého světa se nově řadí i alžírský státní podnik Sonelgaz.

Cesta k úspěchu na alžírském trhu tentokrát vedla přes veřejnou zakázku státního podniku Sonelgaz, který tvoří 16 filiálek zajišťujících jak produkci a distribuci elektrické energie, tak plynu. Díky kvalifikovanému personálu se skupina těší privilegovanému postavení na poli alžírské ekonomiky a zásobuje elektřinou více než 6 milionů domácností, tj. pokryje 99 % spotřeby elektrické energie v zemi, a z druhé strany zásobuje alžírské obyvatelstvo plynem, čímž zajistí národní spotřebu ve výši 59 %. Sonelgaz je tak zadavatel mnoha veřejných zakázek, kde budou mít od nynějška české firmy dveře zase o něco otevřenější. 

Firma Exmont Energo navázala skrze veřejnou zakázku spolupráci s tepelnou elektrárnou ve viláji Jijel na severu Alžírska. První dodávky elektrických motorů se uskuteční během první poloviny roku 2019, a obě strany pevně věří, že nezůstane jen u nich. Slavnostní přijetí podnikatelské delegace v čele s velvyslankyní Lenkou Pokornou v sídle Sonelgazu za přítomnosti 5 generálních ředitelů filiálek Sonelgazu včetně CEO Mohameda Arkaba předznamenává dlouhodobou spolupráci, technická školení, incomingové mise – alžírskou stranu zajímá i společná výroba a rozvoj průmyslu na místní úrovni se zahraničními firmami, které se rády podělí o své know-how, a chtějí se otevřít trhu s nebývalým potenciálem.

Při své misi do Alžírska firma Exmont Energo navštívila mimojiné i alžírské ministerstvo průmyslu a dolů, kde o spolupráci s ní projevily zájem další státní podniky ELEC El Djazair, výrobce a distributor elektrických a telekomunikačních zařízení, společně s EPE/Electro-Industries, výrobcem transformátorů a elektrických motorů. Jejich veřejné zakázky jsou pak k nalezení na portále AlgeriaTenders, či na vlastních portálech podniků.

 

Alena Štojdlová, ekonomický rada, Velvyslanectví České republiky v Alžíru