français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy mohou pomoci Alžírsku dosáhnout potravinovou soběstačnost

Alžírsko je i přes značný zemědělský potenciál závislé na importu potravin. Vláda plánuje investiční pobídky na projekty lokalizované především v jižních částech země a na náhorních plošinách se zaměřením na strategické kultury a jejich zpracování, další projekty se naskýtají v oblasti dovozu skotu a výstavby mlékáren a zpracovatelských závodů. Ve všech těchto oblastech se otevírají příležitosti pro české firmy, které mohou dodat technologie pro rozvoj a modernizaci alžírského zemědělství, včetně technologií pro pěstování obilí a dalších plodin, úpravy vody a zavlažování. Další příležitosti se naskýtají v oblasti chovu skotu.

Alžírsko je i přes značný zemědělský potenciál závislé na importu potravin jako je pšenice a další obiloviny, ale např. i sušené mléko. Alžírské nákupy pšenice, podporované stále rostoucí spotřebou této komodity, překročily v roce 2020 1,6 mld. dolarů a představovaly 20 % celkových výdajů Alžírska na potraviny. Tuto situaci umocňuje stále rostoucí poptávka po základních potravinách. Domácí produkce cereálií navíc zaznamenala kvůli suchu v sezóně 2020-2021 oproti předchozí sezóně pokles o 34 %. Výpadek produkce musel být nahrazen dovozem.

Vzhledem k rostoucím cenám zemědělských komodit na mezinárodním trhu je však náhrada domácí produkce dovozem pro státní kasu velmi drahá. I z tohoto důvodu vyhlásil prezident Tebboune koncem ledna 2022 jako prioritu rozvoj zemědělství, především v jižní části země, a nutnost rozvoje produkce obilnin a dalších plodin s cílem zajistit potravinovou soběstačnost. Plán hospodářského rozvoje hovoří o modernizaci zemědělství, zlepšení jeho výkonnosti a konkurenceschopnosti s výhledem na posílení vývozu zemědělských produktů v horizontu roku 2024.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ministerstvo zemědělství ohlásilo, že přistoupí ke sčítání nevyužívané nebo opuštěné zemědělské půdy v majetku státu v severních regionech země s následným rozšířením této iniciativy i na zbývající regiony. Nevyužívaná půda bude převzata státem a redistribuována novým investorům na základě stávající legislativy. Administrativa plánuje mimo jiné využít drony k detailnímu posouzení zemědělského potenciálu v jednotlivých regionech. Minulé sčítání půdy ukázalo, že 2 miliony ha zemědělské půdy jsou nevyužívané, což představuje přibližně čtvrtinu celkové plochy zemědělské půdy, jejíž rozloha je odhadována na 8,5 milionu ha.

Zda se podaří výrazně změnit současnou situaci v zemědělství, bude ale záviset i na realizaci nových vrtů na vodu, které v minulých letech nebyly provedeny. Získání povolení je časově náročné a podle dostupných statistik v současné době čeká na vyřízení úřady přibližně 4000 žádostí o vrt na vodu. Neméně důležité bude i zavedení moderních technologií zavlažování a větší využití recyklované vody pro potřeby zemědělství. Tento aspekt je o to důležitější, že v posledních letech Alžírsko trpí suchem a s ohledem na potřeby rostoucí populace opakovaně nedostatkem vody.

 

Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Alžíru