français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Flickr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na alžírském trhu chybí mléko a mléčné výrobky

(Archivní článek, platnost skončena 30.04.2022 / 11:00.)

Za posledních deset let v Alžírsku významně vzrostla spotřeba mléka, ta nyní činí 140 litrů na osobu za rok. To je skoro jednou tolik než v okolních státech, přesto se nedá říct, že by alžírský trh překypoval širokou škálou mléčných výrobků nebo nabídkou různých typů mléka. Otevírá se tak příležitost nejen pro české výrobce vlastních mléčných produktů, ale i pro exportéry techniky a technologií pro mlékárenský průmysl včetně výrobců krmných směsí.

V roce 2030 dosáhne počet obyvatel Alžírska přibližně 52 milionů, a spotřeba mléčných výrobků tak přesáhne 500 000 tun ročně. Není tedy divu, že čím dál více alžírských podnikatelů investuje do budování vlastní dodavatelské sítě právě mléčných produktů. Od dob nezávislosti se alžírská vláda několikrát pokusila zlepšit zásobování v této oblasti. Usnadnila například dovoz plemenného skotu, aby tak vyšlechtila vlastní stáda. Zlepšila systém veterinární kontroly a zpřísnila podmínky očkování. Také podpořila intenzifikaci pěstování krmiv a vyhlásila řadu investičních pobídek pro chovatele, i pro podniky ve zpracovatelském průmyslu. Žádné z dosavadních opatření však nepřineslo kýžené výsledky a dovoz mléčných výrobků i dnes stojí Alžírsko nezanedbatelné sumy deviz, řádově stovky milionů dolarů ročně.

Alžírsko se tak řadí celosvětově na třetí příčku největších dovozců mléka a mléčných výrobků (po Itálii a Mexiku). Dodnes míra integrace vlastní výroby v mlékárenském průmyslu nedosahuje více než 16 % a tento sektor je stále závislý na dovozu. Síť 116 mlékáren (z nichž 16 je státních) doveze ročně 200 000 tun mléčného prášku k dalšímu zpracování, a to za výrazného přispění státu v podobě roční dotace 30 miliard DZD (cca. 150 mil €). Nedostatečně rozvinutý mlékárenský průmysl se tak Alžírsku začíná neúnosně prodražovat a vláda, zejména pak ministr obchodu Kamel Rezig hledají způsoby, jak podpořit rozvoj vlastního mlékárenského průmyslu a s ním souvisejících oborů chovatelství a pěstitelství. Nízkou výkonnost alžírských dojnic totiž ovlivňuje nejen nízká kvalita krmných směsí a jejich obecný nedostatek, ale stejně tak i podmínky ve chlévech.  

Snahu závislost na dovozech mléka a mléčných produktů zmírnit potvrdila i dohoda mezi alžírským ministerstvem zemědělství a ministerstvem školství z konce loňského roku. Oba rezorty se shodly na potřebě zavést vzdělávací a rozvojové programy pro chovatele skotu i výrobní podniky, a podpořit tak rozvoj vlastního mlékárenského průmyslu v Alžírsku. Zájem o spolupráci mají výrobci i distributoři, jak ze soukromé sféry (Soummam, Candia, Hodna, Draa Ben Khedda a další), tak státní podnik Giplait, který pravidelně vypisuje veřejné zakázky na dodávky klimatizačních zařízení, výrobních linek, či přenosu technologického know-how.

 

Mgr. Alena Štojdlová, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Velvyslanectví ČR v Alžíru