français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Flickr CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Největší fotovoltaická elektrárna na světě může být v Alžírsku

(Archivní článek, platnost skončena 18.05.2020.)

Alžírsko plánuje průběžně snižovat energetickou závislost na ropě a plynu a ubírá se cestou zelených energií. Společně s JARem patří mezi africké země s největším potenciálem pro využívání obnovitelných energií a vládní strategie tuto skutečnost plně reflektují. Ambiciózní Národní program obnovitelných zdrojů energie (EnR) hovoří o nové éře „udržitelné energie“ a nastiňuje výstavbu zařízení o výkonu 22 000 MW do roku 2030 pro potřeby národního trhu se strategickým záměrem udělat z Alžírska úspěšného vývozce energie z obnovitelných zdrojů. Uhlovodíky tak rozhodně neupadnou v zapomnění, ale o energetickou nezávislost země se tak ne bezvýznamnou měrou postarají i zelené zdroje. 

Fotovoltaické megaprojekty

Na světové investiční konferenci ve Washingtonu k africké energetice (Powering Africa Summit, Washington 2017) představila společnost CEEG z alžírského státního energetického koncernu Sonelgaz solární megaprojekt s kapacitou 4050 MW, který organizátoři konference označili jako jeden z nejdůležitějších v Africe. Ambiciózní plán pak stvrzuje půjčka ve výši 900 milionů euro od Africké rozvojové banky. Kolosální projekt si totiž žádá investice a spolupráci odborníků nejen z národních řad, ale i od zahraničních exportérů. Dodnes se Sonelgazu při investici 70 miliard DA (504 milionů euro) podařilo zajistit elektřinu ze solárních a fotovoltaických zdrojů pro 20 vesnic na jihu země, kde je jinak napojení na elektrickou rozvodní síť prakticky nemožné. Přes malá zakopnutí v podobě odkladu vypsání tendrů Alžírsko své plány neopouští a v roce 2018 na Alžírsko-americkém fóru k energetice v Houstonu (US-Algeria Energy Forum; viz. Oficiální prezentace (PPT, 7 MB)) vyhlásilo projekt největší solární elektrárny na světě. Projekt se skládá ze dvou částí a předpokládá výstavbu fotovoltaické elektrárny o výkonu 4000 MW společně s továrnou na solární a fotovoltaické komponenty. Nová elektrárna by mohla být konkurencí a zároveň trnem v oku dosud největší solární elektrárně na světě Noor, která se nachází poblíž Ouarzazate na marockém území.

Potenciál Alžírska ve vztahu k obnovitelným zdrojům energie

Alžírské území je příhodně vystaveno slunečnímu záření po většinu roku, v případě Sahary a náhorních plošin lze počítat až s 3 900 hodinami slunečního záření ročně (více v Mapě fotovoltaického potenciálu (JPG, 400 KB) ).

V případě větrného zdroje energie je třeba počítat se třemi topografickými potažmo klimatickými zónami – 1200 km dlouhé pobřeží na severu, horské pásmu Atlasu (mezi nímž se táhnou náhorní plošiny s kontinentálním klimatem) a Sahara s pouštním klimatem. Nejvyšší rychlost větru zaznamenáváme na jihu země, respektive jihovýchodě, kde překračuje 7 m/s, případně 8 m/s v Tamanrassetu. Na severu jsou povětrnostní podmínky pro potřeby větrných elektráren až nadprůměrně dobré (ilustrativně v Mapě povětrnostních podmínek (JPG, 29 KB) ). Kompletní přehled stavu průmyslu obnovitelných zdrojů v Alžírsku si můžete přečíst v Sektorové informaci (PDF, 997 KB).

Akce k obnovitelným energiím

Alžírský privátní sektor vzal obnovitelné energie za své a v souladu s národním programem nejvýznamnější podnikatelská platforma v zemi Fórum podnikatelů (FCE) zřídila zvláštní výbor podnikatelů v oblasti obnovitelné energetiky. FCE také ve dnech 15. až 17. října 2018 pořádá již 9. ročník Mezinárodního veletrhu obnovitelných energií a udržitelného rozvoje  pod záštitou prezidenta republiky v Oranu. Další významnou událostí v oblasti obnovitelných energií bude Mezinárodní veletrh životního prostředí a obnovitelných energií SIEERA, plánovaný na konec února 2019. V loňském roce se ho pod patronací prezidenta Boutefliky zúčastnila až stovka tuzemských a zahraničních firem. Předpokládá se, že i v nadcházejícím roce půjde o podobně úspěšnou akci.  Veřejný sektor se zároveň snaží podporovat mladé lidi při zakládání start-upů ve spolupráci s agenturou ANSEJ a simultánně vybízí k zájmu o obnovitelné energie. Příští rok (listopad 2019) tak v gesci Ministerstva školství a výzkumu ve spolupráci s CDER proběhne akce DZ Clean Energy Challenge Days, která cílí na mladé vědce, akademiky, začínající mladé podnikatele a dává jim možnost přednést jejich inovativní projekty z oblasti udržitelného rozvoje a usilovat tak o cenu Grands Challenge 2018.

Více informací k odvětví obnovitelných energií včetně seznamu institucí, agentur a soukromých firem aktivních v oblasti udržitelných zdrojů energie naleznete v Sektorové informaci (PDF, 997 KB), nebo si můžete vyžádat na obchodním úseku zastupitelského úřadu v Alžíru. Nově vypsané tendry v oblasti obnovitelných zdrojů můžete sledovat na Algeria Tenders.

 

Alena Štojdlová, ekonomický diplomat, ZÚ Alžír