français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Alžír
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představitelé českých institucí a firem v oblasti vodohospodářství jednali v Alžírsku o možnostech spolupráce

Ve dnech 19. - 23. 9. 2022 se uskutečnila formou projektu ekonomické diplomacie oborová mise představitelů z českých institucí a firem v oblasti vodohospodářství do Alžírska. Vodohospodářství představuje pro alžírskou vládu jeden ze strategických sektorů a mise potvrdila, že Alžírsko je otevřeno spolupráci s českými firmami i výzkumnými institucemi v tomto oboru.
 

Během návštěvy delegace se uskutečnila jednání na Ministerstvu veřejných prací, vodohospodářství a základních infrastruktur, státní Agentuře pro sanace (Agence nationale d’assainissement) a státní vodohospodářské společnosti SEAAL. Dále delegace navštívila Univerzitu M'Hamed Bougara v Boumerdes, Národní vysokou školu vodohospodářství v Blidě a Univerzitu vědy a techniky Houari Boumediene na předměstí Alžíru. Během pobytu také proběhla prohlídka odsolovací stanice mořské vody s navazujícím jednáním s ředitelstvím provozu a prohlídka čističky odpadních vod. Součástí programu bylo i B2B jednání se zástupci soukromých alžírských firem z oboru vodohospodářství na ambasádě a večeře na rezidenci velvyslankyně pro členy delegace a vybrané představitele veřejného i soukromého sektoru.

 

B2B jednání na ambasádě

B2B jednání na ambasádě

Za veřejný sektor se mise zúčastnila Česká zemědělská univerzita v Praze a za soukromý sektor několik českých firem vyvíjejících inovativní technologie na úpravu a čištění vody. Představitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G. Masaryka se bohužel nakonec nemohl pro nemoc mise zúčastnit. Jednání s veřejným i soukromým sektorem potvrdila zájem alžírské strany o spolupráci a to i včetně spolupráce na výzkumných projektech.

Zastupitelský úřad ČR v Alžíru inicioval tuto oborovou misi již před dvěma lety, jednání proběhla i s alžírskou stranou, nicméně vzhledem k pandemii covid-19 se projekt podařilo uskutečnit až nyní.

 

Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Alžíru