français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Alžír
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Lenka Pokorná navštívila město Oran

Hlavním motivem cesty byla účast na 9. výročí Veletrhu obnovitelných energií pořádaném Alžírským podnikatelským fórem (FCE). Česká mise se akce účastnila jako jediné diplomatické zastoupení.  Partneři projevili nebývalý zájem o spolupráci s českými firmami a jsou připraveni se podílet na přípravách PROPEDů pro příští rok. V programu nechyběly ani oficiální návštěvy na úřadě walího a regionální pobočky Hospodářské komory, kde měla velvyslankyně příležitost oslovit hlavní představitele města Oranu.

Velvyslankyně se tak seznámila s ředitelem FCE Ali Haddadem, který potvrdil ochotu na podnikatelské misi spolupracovat a nabídl prostory pro organizaci podnikatelského semináře v Alžíru. Při zahájení veletrhu se dále velvyslankyně sešla s ministrem pro energetiku M. Guitounim, který na veletrhu představil Národní plán rozvoje obnovitelných energií (EnR), a vysvětlil rozdělení agend mezi jeho rezortem a ministerstvem pro životní prostředí a obnovitelné energie zastoupený jeho ministryní F.  Zerouati. S dříve zmiňovanou ministryní paní velvyslankyně navázala kontakt rovněž ve smyslu zamýšleného PROPEDu na podzim 2019 se zaměřením na odpadové hospodářství a recyklaci. Velvyslankyně nastínila možnosti uplatnění českých firem na alžírském trhu několika partnerům mezi nimi na příklad, řediteli státního podniku Naftal Nadilu Rachidovi, řediteli státního podniku pro ropné vrty ENTP Brahimu Hammoudovi, či jednateli převážně strojírenské firmy SANP Hacenu Morkanovi.

Návštěva byla doplněna o nezanedbatelnou schůzku s walím města Oran Mouloudem Cherifim v prostorách jeho úřadu. Původně zdvořilostní návštěva získala v průběhu konkrétnější obsah při diskusi nad odpadovým hospodářstvím a možnostech spolupráce ve smyslu sektorové rozvojové platformy. Schůzky se rovněž účastnil pan profesor Mohammed Boubeker, který přislíbil asistenci při výběru nemocnic pro program PROPEDu 6/2019. Pan profesor Boubeker se rovněž zmínil o svých pozitivních zkušenostech s českými odborníky. Schůzky se rovněž zúčastnil radní města Oran Noureddine Boukhat, který velvyslankyni popřál vše dobré při výkonu jejího úřadu. Protokol úřadu walího následně zajistil kontakt s ředitelem turismu wiláji Oran Belabbesem Kaïmem Benamarem. Ten českou misi provedl po městě, představil hlavní turistické zajímavosti včetně aktuálně renovované dominanty města, pevnosti Santa Cruz.

Česká mise konečně zavítala i do sídla regionální pobočky Obchodní komory CACI, kde se setkala s jejím ředitelem Djamelem Bounaamem a specialistkou na mezinárodní spolupráci paní F. Kassous. Zástupci Komory vyjádřili zájem spolupracovat na projektech zejména v oblastech lázeňství a hoteliérství.

 

S ředitelem ENTP Brahimem Hammoudim

S ředitelem ENTP Brahimem Hammoudim

S ministryní životního prostředí a obnovitelných energií F. Zerouati

S ministryní životního prostředí a obnovitelných energií F. Zerouati

 

Alena Štojdlová, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR Alžír