français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Flickr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zákaz dovozu červených mas je příležitostí pro české vývozce skotu

Od ledna 2021 platí v Alžírsku zákazu dovozu čerstvých i mražených červených mas. Dovoz červeného masa zemi ročně přišel na neuvěřitelných 122 milionů USD a v objemu ročně dosáhl 5000 tun. Cílem Plánu rozvoje zemědělství na období 2020-2024 byl mimo jiné inventář hospodářského dobytka a celková evaluace perspektiv daného sektoru. Alžírsko jím deklaruje snahu posílit vlastní kapacity chovu skotu a snahu zajistit si soběstačnost.

Do Alžírska je ročně dováženo přibližně 30 000 až 50 000 kusů jalovic (březích 4 až 7 měsíců). Mezi nejoblíbenější plemena dovážená převážně z Německa, Francie, Švýcarska, Holandska či Rakouska patří Montbéliard, Holstein a Normandský skot. Jejich cena se pak pohybuje 1800 až 2200 € za kus. Užitkový skot se do Alžírska dováží v počtu 300 000 až 500 000 kusů většinou plemen Charolais, Aubrac a Limousain za odhadní cenu 1000 až 1500 €. Alžírské ministerstvo zemědělství vyhlásilo nové zootechnické požadavky stanovující stáří, váhu, zdravotní stav a vybraná plemena, která lze do země dovážet (viz. pod textem). Priorita, kterou alžírské ministerstvo zemědělství dává dovozu živých zvířat, se odráží i na snížení celních poplatků, ty se pak v případě dovozu březích jalovic blíží nule.

 

Vzdor vůli alžírské vlády investovat a rozvíjet chovatelství skotu, naráží alžírští importéři na řadu nedostatků vlastního trhu, logistických kapacit i nelehké klimatické podmínky. Alžírsko obecně trpí nedostatkem moderních jatek, na místo kterých se stále využívá nelegálních tradičních jatek, která neodpovídají hygienickým normám. Jakkoliv byla přislíbena přestavba 3 průmyslových jatek s kapacitou 100 kusů skotu a až 2500 kusů ovcí denně, nová zařízení zůstávají prozatímně plánem do budoucna. Podobně prakticky chybí velkoprodejní zařízení. Také hygienické podmínky chovu a částečně i klima způsobují, že dovozové jalovice o průměrné dojivosti 30 litrů denně po převozu do Alžírska dojí stěží 7 litrů denně. Podobně tristní čísla se pak vztahují k úmrtnosti jalovic, které se v Alžírsku dožívají průměrně do 5 let, zatímco jejich věk dožití v příznivějším prostředí dosáhne až 20 let. Příčinou je pravděpodobně nedodržování fytosanitárních a zootechnických podmínek dovozu, suché klimatické podmínky i kvalita pícnin.

 

Dalším čile diskutovaným tématem je cena červených mas, která zůstává vysoká navzdory národní produkci přesahující 50 milionů metráků ročně. Podnikatelské svazy ve snaze postupně navyšovat dovoz skotu a následnou vlastní produkci zvažují tedy možnost nastavení předem definované marže v dobré víře, že díky ní dojde k regulaci cen. Ceny červených mas momentálně zaznamenávají jen mírné zvýšení a to v důsledku poklesu kupní síly obyvatel, kteří aktuálně preferují nákup cenově dostupnějšího bílého masa. Tato situace se zvrátí s příchodem postního měsíce ramadánu, kdy deficit na trhu bude s vysokou pravděpodobností muset být dorovnán dovozem. Aktuální zákaz dovozu čerstvých a mražených mas tak bude možná „sezónně“ přerušen.

 

Hovězí maso z celkové produkce červených mas tvoří 30 %, kdy trhu tradičně dominuje skopové tvořící 60 % a okrajově pak spíše regionálně dostupné velbloudí, kozí či koňské maso. Alžírsko také patří mezi největší světové dovozce mléčného prášku, zatímco spotřeba mléka v zemi neustále narůstá a dosahuje až 140 litrů na osobu ročně (skoro jednou tolik než v sousedních státech). Chov skotu a mlékárenský průmysl tak představují řadu příležitostí pro vývozce živých zvířat či investory v oblasti potravinářství.

 

Mgr. Alena Štojdlová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Alžíru

 

 

 

 

 

 

přílohy

Podmínky dovozu plemenného skotu 1 MB PDF (Acrobat dokument) 28.2.2021

Podmínky dovozu užitkového skotu 1 MB PDF (Acrobat dokument) 28.2.2021