français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schůzka velvyslankyně L. Pokorné s alžírským ministrem dolů M. Arkabem

Dne 6. prosince 2020 v návaznosti na dva proběhlé webináře a pracovní oběd na rezidenci velvyslankyně s představiteli alžírských institucí působících v oblasti těžby a zpracování nerostných surovin proběhla schůzka titulářky s alžírským ministrem dolů M. Arkabem. Toto  ministerstvo se pod vlivem plánu hospodářského rozvoje, který cílí právě na rozvoj důlní těžby a zpracování nerostných surovin, osamostatnilo od původního ministerstva průmyslu a dolů. Ze schůzky vyplynul zřejmý zájem o spolupráci s českými firmami, které byly vyzvány k účasti na pre-selekčním řízení. Obě strany by také rády spolupracovaly na posilování institucí a sdílení technického know-how formou návštěv expertů v Alžírsku.
 

Ministra Arkaba zajímal nejen český potenciál firem poskytujících komplexní řešení typu EPC (Engineer-Procure-Construct), které by se mohly uplatnit především na projektech důlní těžby fosfátů na východě země či zlata v jižních oblastech poblíž Tamanrassetu, ale i česká zkušenost s ekologickými principy těžby a následná péče o vytěžené doly a lomy, které v Čechách rekultivujeme a využíváme jako koupaliště. Schůzka na ministerské úrovni navázala na velmi úspěšný webinář se zástupci  Alžírské národní agentury pro důlní aktivity, řediteli vzdělávacích institucí poskytujících programy geologie a zpracování nerostných surovin, jakož i řediteli významných státních podniků MANAL, SOMIPHOS nebo ENASEL, které velmi zaujaly prezentace celkem 12 českých geologických firem ze sdružení ČGS a ČDT. Proto se také větší část diskuse zaměřila především na účast českých firem na veřejných zakázkách, jenž by měly být uveřejněny v lednu roku 2021, a na možnosti spolupráce v oblasti sdílení know-how mezi experty či přímo školská spolupráce mezi Vysokou školou báňskou v Ostravě a Univerzitou v Boumerdès, kde se navíc česká strana může opřít o česko-alžírského profesora geologie M. Kecira znalce problematiky těžby v obou zemích.

 

Zástupci alžírského ministerstva dolů vnímají potenciál této oblasti vytvořit pracovní místa pro mladé lidi, kteří nyní nejvíce trpí vysokou mírou nezaměstnanosti (ročně ukončí vzdělání a na trh práce vstoupí cca. 280 000 mladých, míra nezaměstnanosti ve věku 16-24 činí 27 % vs. míra nezaměstnanosti ADLR 15 %). Zároveň si také uvědomují významnou pozici, kterou Alžírsko zaujímá s ohledem na světové zásoby surovin kritických pro zachování globální hospodářské stability, tedy fosfátů a helia. Rozvoj těžby má v Alžírsku bezpochyby vývozní potenciál, a může tak pozitivně ovlivnit stav státní pokladny, jejíž příjmy tvoří převážně výnosy z olejářského průmyslu, a přispět k diverzifikaci alžírského hospodářství, které se tradičně opírá o ropu a plyn.

 

Práce na sjednání memoranda mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvem dolů ADLR, jenž má zaštítit nadcházející česko-alžírskou spolupráci v oblasti těžby a zpracování nerostných surovin, je na dobré cestě a dle slov ministra Arkaba je jeho podpis pro alžírskou stranu prioritní. Stejně tak se nyní pracuje na obnovení memorand o porozumění mezi českými a alžírskými univerzitami a obnovení mobility studentů a učitelů.

Schůzka velvyslankyně L. Pokorné s ministrem dolů M. Arkabem se také dočkala patřičného mediálního pokrytí v místním tisku.

Algérie - Tchéquie : Un mémorandum de coopération minière bientôt conclu - Nation : EL Moudjahid

 

 الجزائر - التشيك: ابرام مذكرة تعاون في المجال المنجمي قريبا | الإذاعة الجزائرية (radioalgerie.dz)