français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Alžír
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolupráce českých a alžírských archeologů

Ve dnech 14. – 18. 6. 2019 přijela na základě předchozího jednání ZÚ s Univerzitami Constatine 2 a 3 čtyřčlenná skupina pracovníků (převážně archeologů) Národního muzea vedená ředitelem Historického muzea M. Junkem, aby položila základy budoucí možné spolupráce v oblasti vědy a výzkumu, ale i valorizace archeologických památek a především jejich dlouhodobé údržby.

Okolí města Constantine je z archeologického hlediska velmi zajímavou lokalitou, lze tu získat vykopávky z prehistorické doby, berberské civilizace, punského a římského osídlení, byzantského, muslimského a otomanského období. Na univerzitě Constantine 3 proběhl za účasti rektora A. Bourase  a děkanky Fakulty architektury B. Belabed Sahraoui základní odborný seminář, při němž obě instituce představily rozsah a výsledky své práce. Se stavem péče o památky se pracovníci NM seznámili i během návštěvy pozůstatků římského města Djemila a Archeologického muzea v městě Setif.

Spolupráce by se měla orientovat na vědecký výzkum (teoretický i terénní), mobilitu studentů a odborníků, tedy konkrétně na vytvoření archeologické mapy okolí města Constantine a na vykopávky v „římském“ městě Tidis a nejstarší části Constantine. Česká strana by poskytla pro tyto účely nejmodernější technické vybavení i své restaurátorské dílny Pracovníci NM nabídli i odbornou pomoc při eventuálním vytvoření katedry restaurátorství na univerzitě. Pro účely spolupráce bude využit i program Erasmus +, jehož je NM jako vědecká instituce součástí. Z univerzity v Constantine 3 bude zapojena katedra archeologie i architektury.

Této potenciální spolupráci pozornosti místních médií, a to včetně hlavního frankofonního deníku El Watan.

Další formou spolupráce je výměna výstav, NM otevře koncem roku výstavu o městě Constantine, kde bude již i zmínka o počínající spolupráci. Naopak spolupracovník univerzity a autor výstavy zorganizuje putovního výstavu NM a NPÚ na téma českých památek po největších městech Alžírska.

Workshop

Workshop

Workshop

Workshop

Workshop

Workshop

 

přílohy

Mediální ohlasy 217 KB PDF (Acrobat dokument) 25.6.2019