français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Archeologická spolupráce mezi ČR a Alžírskem

V roce 2012 a 2013 byly položeny základy spolupráce mezi Českou republikou a Alžírskem v oblasti archeologie. Potvrdila to také také nedávná návštěva generálního ředitele Národního muzea ČR Michala Lukeše v Alžírsku, který v dubnu 2013 jednal společně s velvyslancem ČR v Alžírsku Pavlem Kluckým s partnery z Ministerstva kultury Alžírska.

Alžírská strana se živě zajímala o nové způsoby vystavování sbírkových předmětu v českých muzeích, jejich ochranu a konzervaci. V Alžírsku se nachází také poměrně velký počet významných muzeí, u nichž se plánuje rekonstrukce. Česká republika může nabídnout možnosti seznámit se s novými archeologickými metodami. Dalšími oblastmi může být spolupráce v oblasti muzejnictví včetně organizace výstav, konferencí, seminářů i archeologického průzkumu v terénu.

Základním účelem cesty delegace pod vedením generálního ředitele Národního muzea ČR Michala Lukeše bylo navázat styky a alžírskými kulturními institucemi a oficiálními místy s cílem získat možnost podílet se na archeologických výzkumech na velice zajímavých a odborně atraktivních historických lokalitách této země.

Národní muzeum již pátým rokem vede úspěšné archeologické výzkumy na lokalitě Wad Ben Naga v Súdánu a rádo by tyto své aktivity i nadále rozšiřovalo. Alžírsko je v tomto směru velice zajímavou destinací.

Během čtyřdenní návštěvy proběhla jednání s vedením několika významných institucí: Muzeum antických památek, Národopisné muzeum, Národní centru pro archeologický výzkum, Národní centrum pro výzkum prehistorie, antropologie a historie, Muzeum antického sochařství v Cherchellu, Muzeum památníku UNESCO v Tipaze. Během jednání byly diskutovány možné oblasti spolupráce a body společných zájmů.

Vrcholem návštěvy bylo jednání na Ministerstvu kultury Alžírska, které vedla paní Dalila Djahdou, generální sekretářka a zástupkyně ministryně kultury.