français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolupráce mezi botanickými zahradami v Alžíru a Praze

Ohrožené druhy tvoří přírodní dědictví s velkou hodnotou. Toto dědictví by mělo být zachováno a předáno budoucím generacím. Spolupráce mezi Botanickou zahradou Hamma v Alžíru a Botanickou zahradou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze si klade za cíl ochranu ohrožených rostlinných druhů a zachování přírodního prostředí.

Spolupráce botanických zahrad probíhá na základě Memoranda o porozumění mezi Botanickou zahradou Hamma a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Memorandum bylo podepsáno v roce 2013 a zaměřuje se mj. na výměnu rostlinného materiálu, posílení vědecké a technické odborné spolupráce a sdílení zkušeností.

Univerzita Karlova byla založena v roce 1348 v českém hlavním městě Praze a je nejstarší univerzitou ve střední Evropě. Ředitelem Botanické zahrady, spadající pod Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity, je Ladislav Pavlata (viz foto). Botanická zahrada Hamma v Alžíru byla založena v roce 1832 a je považována za jednu z největších botanických zahrad svého druhu na světě. Vědecký výzkum české botanické zahrady se zaměřuje na dva konkrétní rostlinné druhy: a) cypřiš Duprézův a b) olivu Laperrine.

Cypřiš Duprézův (cupressus dupreziana) je druh jehličnatého stromu, extrémně vzácného a silně ohroženého. V Alžírsku se nachází v pohoří Tassili v jižní části země. Vzhledem k velmi malé populaci je Mezinárodní unií pro ochranu přírody klasifikován na 12. místě mezi nejvíce ohroženými druhy na planetě. Tento druh cypřiše je odolný vůči suchu a může růst i tam, kde jiné rostliny kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám růst nemohou. Klíčovou výzvou je laboratorní zajištění jejich reprodukce, aby bylo možné přistoupit k vysazování většího množství tohoto druhu v přirozeném prostředí, a bojovat tak proti dezertifikaci krajiny.

Oliva Laperrinei (olea europaea subsp. laperrinei) je další v pořadí zájmu české Botanické zahrady ve výzkumu rozmnožovacích technik ohrožených druhů. Jedná se podobně jako u cypřiše o saharský endemit, rovněž kriticky ohrožený druh. Olivě Laperrinei hrozí vyhynutí v důsledku lidské činnosti. Nachází se v pohořích Alžírska a Nigeru, v nadmořské výšce 1 400 až 2700 m n.m. Rovněž v pohoří Tassili má Olive Laperrine potenciál bojovat proti proti rozšiřování pouští a může být zdrojem genů pro výrobu léků (odolnost vůči stresu). Tento druh olivy (příbuzný středomořské olivy) velmi dobře snáší sucho.

 

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze má dlouhodobý zájem o studium abiotických stresových reakcí u rostlin, zejména v oblasti zkoumání změn v metabolismu sacharidů.