français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

VerTeDance v Alžíru

Dne 19. listopadu 2013 vystoupil v rámci 5. ročníku Mezinárodního kulturního festivalu současného tance v Alžíru český soubor VerTeDance, a to ve složení tanečnic Terezy Ondrové, Veroniky Kotlíkové a technika a zvukaře Pavla Kotlíka. V budově alžírského národního divadla předvedli choreograficky originální představení s názvem Průzor hrdlem.

Vedle českého souboru VerTeDance se 5. ročníku Mezinárodního festivalu moderního tance účastnily alžírské taneční soubory, a také vystupující z dalších 24 zemí. V pozici čestného hosta vystoupil soubor z Číny.

Vystoupení českého souboru proběhlo dne 19. listopadu 2013, a to po vystoupení Libanonu, Španělska a Alžírska. Toto odpolední představení umělců ze čtyř zemí se odehrálo v prostorách alžírského Národního divadla. Představení zhlédlo asi 300 lidí. Publikum tvořili zejména Alžířané, další návštěvníci pocházeli z řady evropských zemí.

O toto festivalové představení projevila zájem i místní média. Mimo množství fotografů a novinářů, natáčela vystoupení tanečnic a tanečníků také alžírská televize. Jednotlivá představení vykazovala prvky vlastní originality, odrážel se v nich také původ umělců, jejich temperament a osobnost.

Součástí představení českých tanečnic byl vedle světelných efektů také rozstřik vody, který vedl uvaděče před vlastním představením k řečnické otázce, co to vlastně je „současný tanec“ a jakou roli hraje interaktivita v umění. Česká dvojice mimo jiné zaujala schopností určitého sdělení směrem k divákovi. Propracovaná choreografie současně s korespondujícími efekty působily jako velmi originální celek.Výkon českých tanečnic měl u publika velký úspěch.

O VerTeDance

Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004. Uskupení tvoří tanečnice a choreografky VeronikaKotlíková a Tereza Ondrová (Tanečnice roku 2010) a světelný designér a technický šéf divadla Ponec Pavel Kotlík. VerTeDance doposud vytvořili projekty: Průzor hrdlem (2002), Kruh II (2004), Tichomluva – Neočekávaný chod (2005), The Brave (2006), Beneath the Silence (2005) ve spolupráci s CobosMikaCompany, Třiačtyřicet slunce západů (2007), sitespecific Tour du Café au lait (2007), Jaja a Papus (2009), Dance of Canis Lupus (2009) ve spolupráci s belgickým choreografem Thomasem Steyaertem, Případy doktora Toureta v režii Anny Polívkové (2009), Emigrantes (2010), Transforma (2010) v choreografii Mayi Lipsker, Found and Lost (2011) v choreografii Charlotty Öfverholm, Kolik váží vaše touha? (2011) a Simulante Bande (2012).

Domovskou scénou VerTe je divadlo Ponec; svá představení uvádí skupina pravidelně jak v českých regionálních městech, tak v zahraničí: na Slovensku, v Německu, Belgii, Rusku, Rumunsku, Rakousku,Polsku, Maďarsku, ve Švédsku, na Ukrajině ad.

VerTeDance jsou jedinou českou skupinou, která získala dvakrát nejprestižnější ocenění v oblasti v současného tance – cenu za Taneční inscenaci roku, a to v roce 2006 (Tichomluva) a 2012 (Kolik váží vaše touha?).