français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Michal Petr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Banket při příležitosti oslav 100. výročí založení Československa

(Archivní článek, platnost skončena 18.05.2020.)


Dne 21.10. 2018 se konal v hotelu Al Djazair banket organizovaný Vojenskou a leteckou přidělenkyní České republiky v Alžírsku, plk.  Hanou Ševčíkovou, při příležitosti oslav 100. výročí založení Československa.  

Československo, které bylo založeno  28. 10. 1918 na sklonku 1. světové války  po rozpadu Rakouska-Uherska,  bylo prvním společným novodobým státem Čechů a Slováků. Přestože se Československo  v turbulentní době politických změn na konci 20. století rozdělilo na dvě samostatné republiky - Českou republiku a Slovenskou republiku - zůstává jeho vznik důležitým milníkem v moderních dějinách a je základem novodobé české státnosti.

Banket byl především připomínkou  toho, jakou roli sehráli v  procesu zrodu Československa  na počátku 20. století čeští a slovenští (tzv. českoslovenští) vojáci. Jako příslušníci rakousko-uherské armády byli nuceni bojovat v 1. světové válce proti státům Dohody, avšak řada z nich z ideologických důvodů tento boj odmítala. Dezertovali a  přidali se k armádám států tzv. Dohody. Tito vojáci  pak  formovali v rámci cizích armád  československé jednotky, tzv. legie. Hovoří se tak o  československých legiích  ve Francii, Rusku, Itálii, Rumunsku, Srbsku, ve kterých bojovalo na první světové války 145 614 Čechů a Slováků.

Volba hostů vycházela z tohoto historického kontextu.  Vedle  přidělenců obrany zemí, tvořící v té době tzv. Dohodu (Francie, Velká Británie, Rusko, USA, Srbsko, Rumunsko) byli hosty i přidělenci obrany zemí, jejichž vojáci bojovali na počátku 20. století pod praporem Francie. Vedle Alžírska zastupovali na banketu tyto země přidělenci obrany Mali, Čadu, Burkiny Faso a Tuniska. Alžírsko jako hostitelská země byla vedle zástupců  ozbrojených sil reprezentována i členy senátu. Hosty byli i šéf Delegace EU v Alžíru John O'Rourke a velvyslankyně ČR v Alžírsku Lenka Pokorná.

Galerie


Vojenský Banket _ 21.10. 2018