français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Další protidovozní opatření v Alžírsku

Od začátku roku 2018 zavádí Alžírsko nová opatření na ochranu platební bilance, zejména ve formě nových spotřebních daní, vyššího cla a přechodného zákazu dovozu řady položek celního sazebníku. Přehled nových spotřebních daní a cel byl uveden v přílohách článku ze 7. ledna 2018. Nyní je přiložen přehled položek, jejichž dovoz je přechodně pozastaven.

V rámci zákona o státním rozpočtu pro rok 2018 byly v Alžírsku publikovány přehledy 36 položek celního sazebníku, u kterých se zavádí spotřební daň ve výši 30 %, a 129 položek, u kterých se zvyšují celní sazby až do výše 60 %. Oba přehledy byly v příloze článku "Nová protidovozní opatření v Alžírsku" ze dne 7. ledna 2018. Jednalo se zejména o potraviny a průmyslové výrobky.

Zvláštním prováděcím nařízením byl nyní publikován přehled 851 položek celního sazebníku, jejichž dovoz je pozastaven na přechodnou dobu, „dokud nebude dosaženo rovnováhy platební bilance“. Pozastaven je dovoz například řady potravin, hygienického papíru, keramiky, skla, lustrů, koberců, nábytku, elektrospotřebičů, mobilních telefonů, armatur, kabelů, traktorů či kombajnů. Pro dovoz dalších motorových vozidel z celních podkapitol 8701 až 8705 budou nadále aplikovány dovozní licence a kvóty.

Václav Žilka, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR Alžír

Zakázané dovozy (PDF, 10 MB)