français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová protidovozní opatření v Alžírsku

Od začátku roku 2018 zavádí Alžírsko nová protidovozní opatření na ochranu platební bilance, zejména nové spotřební daně, vyšší cla a přechodný zákaz dovozu řady položek celního sazebníku.

V rámci zákona o státním rozpočtu pro rok 2018 byl v Alžírsku publikován přehled 36 položek celního sazebníku, u kterých se zavádí spotřební daň ve výši 30 %, a 129 položek, u kterých se zvyšují celní sazby až do výše 60 %. Oba přehledy jsou v příloze. Jedná se zejména o potraviny a průmyslové výrobky.

Zvláštním prováděcím nařízením budou navíc ještě stanoveny položky z celkem 45 podkapitol celní nomenklatury, jejichž dovoz bude na přechodnou dobu pozastaven, například řady potravin, hygienického papíru, keramiky, skla, lustrů, koberců, nábytku, elektrospotřebičů, mobilních telefonů, armatur, kabelů, traktorů či kombajnů.

Tato opatření se zavádějí místo administrativně náročných dovozních licencí a kvót zavedených před dvěma lety na ochranu platební bilance. Dovozní licence a kvóty však budou nadále aplikovány pro motorová vozidla z celních podkapitol 8701 až 8705, zejména osobní automobily, dodávky a autobusy.

Nová opatření mají srazit roční sumu alžírských plateb za dovozy z dosavadních 45 mld. na cca 30 mld. USD.

Václav Žilka, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR Alžír

Přílohy:

nové spotřební daně (PDF, 350 KB)

nová dovozní cla (PDF, 2 MB)