français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Alžír
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obrovský úspěch koncertu předního českého klavíristy Ivana Klánského pořádaného u příležitosti berberského Nového roku

Ve dnech 11. - 14. 1. 2020 proběhla pracovní cesta děkana pražské HAMU do Alžírska, při níž odehrál v Národním alžírském divadle klavírní koncert, vedl master class se studenty Vyššího národního hudebního institutu (INSM) a podepsal dohodu o spolupráci mezi oběma školami.

Koncert I. Klánského znamenal pro milovníky klasické hudby skutečně velkou kulturní událost, vystoupení podobně kvalitního interpreta v Alžírsku proběhlo už velmi dávno. Ivan Klánský zvolil srozumitelnou hudbu autorů J. S. Bacha, L. van Beethovena, B. Smetany, a coby předseda stejnojmenné společnosti, dílo F. Chopina. Mezi publikem byli hojně zastoupeni i studenti INSM, partneři ZÚ a diplomatický sbor.

Vysoké úrovni interpreta odpovídal i zájem sdělovacích prostředků, koncert se dostal do vysílání prvního programu státní televize, a to jak v arabském, tak i francouzském jazyce. Další články vyšly i v hlavních tištěných médiích, v deníku El Watan pod výše zmíněným titulkem „Ivan Klánský řečený Hrozný“. Jeho autor, který sleduje spolupráci obou škol již od jejího zahájení v loňském roce, nazval našeho interpreta v podtitulku „jedním z velikánů světové klasické hudby“ a dále “géniem ve svém oboru“. V podobné duchu o večeru informovala i ostatní média.

Master class českých umělců proběhla již podruhé, studenti INSM byli s touto lekcí velmi spokojeni.

Kromě podepsání Protokolu o spolupráci byla dohodnuta možná další pomoc INSM ze strany HAMU, novým místem spolupráce bude vysílání studentů HAMU na Festival symfonické hudby.

Počátkem března přijede ředitel ISNM na pracovní návštěvu do Prahy.

Úvod koncertu

Úvod koncertu

Obecenstvo

Obecenstvo

Poděkování

Poděkování

Master class

Master class

Master class

Master class

 

 

přílohy

Tiskové ohlasy 356 KB PDF (Acrobat dokument) 15.1.2020