français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Alžír
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy 100. výročí založení Československa na ZÚ Alžír

Dne 28. 10. 2018 uspořádal ZÚ Alžír v prostorách úřadu oslavu 100. výročí založení Československa. Alžírská strana delegovala jako již tradičně ministryni pošt, telekomunikací a informačních a počítačových technologií H. I. Faraounovou a ministra mládeže a sportu M. Hattaba. Kromě proslovu, ve kterém byla připomenuta všechna „osmičková“ výročí, mělo ZÚ k dispozici i „fotokoutek“, který pracuje systémem polaroidu. Fotografie byly v dolní části opatřeny nápisem připomínajícím 28. říjen jako výročí založení republiky.

Ve vnitřních prostorách úřadu se konala foto výstava ze života prezidenta Masaryka opatřená francouzským překladem jeho základních myšlenek.

Paní velvyslankyně Lenka Pokorná ve svém projevu připomněla historické události, které v uplynulých sto letech poznamenaly vývoj České republiky. V části projevu věnované událostem r. 1918 připomněla triumvirát zakladatelů čs. Státu, ale i zásadní roli čs. legií a zemí, které umožnily jejich vznik, ale i boj českých vojáků na straně Dohody v armádách Srbska, Velké Británie a USA. Zvláštní poděkování bylo adresováno Francii a USA, které svým jednáním de facto umožnily vznik Československa.

V následující části projevu byly zmíněny události dalších „osmičkových výročí“, poslední historickou zmínkou byl pak rozpad Československa. Paní velvyslankyně zdůraznila „mírový“ způsob rozdělení obou zemí a především jejich trvalou blízkost a spolupráci.

V části věnované Alžírsku byla připomenuta podpora, kterou Československo věnovalo boji Alžírska za osvobození, díky níž se dodnes ve středu města nachází „Pražská zahrada“, ale  i současná připomínka ČR formou všudypřítomných Škodovek, které jsou dodnes nazývány „českými auty“.

Na okraj recepce proběhla krátká beseda paní velvyslankyně s přítomnými ministry, kteří projevili zájem o další spolupráci, a to především v předávání zkušeností z oblasti středoškolského vzdělávání, sportu a cestovního ruchu. Další jednání v tomto směru proběhnou během setkání VZÚ s jednotlivými ministry.

přílohy

Projev paní velvyslankyně k výročí 100 let 131 KB PDF (Acrobat dokument) 15.11.2018

Galerie


Recepce 2018