français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Alžír
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přátelské setkání a večeře s ministryní kultury

Dne 24. června 2020 se na rezidenci Velvyslankyně České republiky, paní Lenky POKORNÉ, konala večeře s ministryní kultury, paní Malikou BENDOUDOU, za účasti Saadene AYADIHO, ředitele mezinárodní spolupráce, Zohira BALLALOUA, ředitele úseku kulturního dědictví a paní Nawel DAHMANI YOUNSI, ředitelky projektů dokumentace a informatiky Ministerstva kultury.

Večeře se rovněž zúčastnil Abdelkader DAHDOUH, ředitel Národního úřadu pro správu kulturního dědictví (ONGEBC),  Farid KHERBOUCHE, ředitel Národního centra pro výzkumu prehistorie a antropologie (CNRPH) a Fatiha ABDOUN, profesorka ekologie na vědecko-technické univerzitě Bab Ezzouar (USTHB).

Večeři zahájila Velvyslankyně ČR prezentací současných projektů vzájemné spolupráce v kulturní oblasti, např. renovace muzea Ahmed Zabana v Oranu za účelem jeho modernizace a zatraktivnění. Součástí rozvoje vztahů bude také návštěva specialistů z ONGEBC v Praze za účelem setkání s českými protějšky a prohloubení vzájemné spolupráce mezi oběma zeměmi.

Velvyslankyně ČR při rozhovoru s ministryní kultury vyjádřila přání zorganizovat seminář na téma správa kulturního dědictví a navázat tak již proběhnuvší úspěšné setkání s alžírskými experty ze dne 30. října 2019. Předchozí seminář napomohl k zahájení spolupráce mezi Abdelwahabem ZEKAGHEM, ředitelem Národního školy pro konzervaci a restaurování kulturních památek (ENCRBC), Fakultou restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli a ENCRBC v Alžíru. České a alžírské instituce společně podepsaly vzájemné memorandum o porozumění.

Další projekt spolupráce byl zahájen s muzeem v Setifu s cílem restaurování sbírek vystavených předmětů.

Ministryně kultury vyjádřila svou vůli pozvednout vzájemné vztahy v kulturní oblasti s Českou republikou a uvítala projekty spolupráce.