français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První solární megaprojekt v Alžírsku

Na světové investiční konferenci ve Washingtonu k africké energetice (Powering Africa Summit, Washington 9.10. 3. 2017) představila společnost CEEG z alžírského státního energetického koncernu Sonelgaz solární megaprojekt s kapacitou 4050 MW, který organizátoři konference označili jako jeden z nejdůležitějších v Africe.

Tento projekt solární výroby elektřiny zapadá do rámcového cíle dosáhnout v Alžírsku do roku 2035 až 2040 instalovaný výkon 22 tis. MW v elektrárnách na obnovitelné zdroje energie. Projekt má být rozdělen do 3 tendrů po 1350 MW spojených s podmínkou založení společných podniků k realizaci projektu, zavedení i alžírské výroby komponentů solárních elektráren a zajištění jejich provozního servisu.

Jedná se o první velký projekt tohoto druhu v Alžírsku. V dosavadní etapě rozvoje alžírské výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů se ověřovala účinnost různých typů zařízení ve více než 20 menších pilotních projektech na různých místech země. Ohlášený projekt tak představuje potenciální příležitost pro rozsáhlé dodávky elektrických zařízení.

Rozvoj využití obnovitelných zdrojů energie na celém území Alžírska řídí další dceřinná společnost koncernu Sonelgaz, SKTM, která jinak provozuje izolované lokální energetické sítě v oblasti Jih (saharská část Alžírska). Plán rozvoje má tři etapy:

  • 2011–2016 instalace pilotních (experimentálních) jednotek

  • 2017–2020 instalace provozních jednotek v průmyslovém měřítku

  • 2021–2030 instalace provozních jednotek ve velkém měřítku

Do roku 2030 by se tak výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů měla na její celkové výrobě v Alžírsku podílet 27 %. Poměr mezi instalovaným výkonem solárních a větrných elektráren se přitom plánuje na cca 3 : 1.

Václav Žilka, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR Alžír