français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Alžír
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast českého tria Apertus Ansemble na Mezinárodním symfonickém festivalu v Alžíru

ČR se tak jako každým rokem účastnila i letos 11. ročníku Festivalu Symfonického hudby, který je největším počinem svého druhu v Alžíru a jednou z největších kulturních akcí v zemi.

Letos se zúčastnilo 17 států, hlavním pozvanou zemí byl Egypt zastoupený Káhirským symfonickým orchestrem. Mottem letošního ročníku bylo „Mladí oslavují hudbu“.

ČR je tradičním a aktivním účastníkem Festivalu, naše trio složené z umělců od 21 do 25 let - violoncello V. Vlček, klavír J. Škampa soprán T. Štěpánková vystoupilo společně s Káhirským orchestrem a francouzským Ensemble Koechel 440, a to hned první den po zahajovacím večeru, kde se předvedl šedesátičlenný Symfonický orchestr Alžírské Opery a alžírský sbor Ranime.

Každý večer je totiž plánováno vystoupení tří zemí, koncerty tedy trvají okolo tří hodin. Účastní se většina ZÚ EU, dále Čína, Turecko, Ukrajina.

Vystoupení českých umělců, kteří vlastně festival po úvodním večeru zahajovali, si vysloužilo značný ohlas v tisku, především na stránkách deníku El Watan. Půlstránková reportáž popisující první večer byla více než z poloviny věnována sopranistce Tereze Štěpánkové včetně její velké fotografie z vystoupení. Autor ocenil její „křišťálový hlas“ a podrobně popsal její dosavadní kariéru.

Klasická hudba si pomalu ale jistě razí i cestu k alžírskému publiku, festival i další aktivity jsou spojeny s vedením Národního hudebního Institutu, s nímž začala letos spolupráci pražská HAMU.

Tereza Štěpánková

Tereza Štěpánková

Vilém Vlček

Vilém Vlček

 

Poděkování Apertus Ansemble

Poděkování Apertus Ansemble