français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika bude mít nové velvyslanectví v Mali

(Archivní článek, platnost skončena 18.05.2020.)

Ministerstvo zahraničních věcí v souladu s rozhodnutím vlády ČR ze dne 26. září 2018 zřídí Velvyslanectví České republiky v Mali. Nový úřad ČR začne působit v hlavním městě Bamaku od 1. ledna 2019. Mezi jeho úkoly bude patřit posilování bezpečnostní spolupráce, navyšování české přítomnosti ve vojenských a civilních misích s cílem stabilizace regionu Sahelu nebo podpora ekonomické spolupráce.

Zřízení Velvyslanectví ČR v Mali se sídlem v hlavním městě Bamaku je důležitým krokem v budování vlastní expertízy pro frankofonní region Sahelu, na jejímž základě bude ČR efektivněji přispívat k řešení problémů regionu. Jeho vznik předpokládá vládní Strategie ČR na podporu stabilizace a rozvoje zemí Sahelu pro období 2018 – 2021, kde je zřízení zastupitelského úřadu v této oblasti explicitně zmíněno.

Region Sahelu je zdrojovou a tranzitní oblastí migrace do Evropy a zároveň se potýká s působením teroristických skupin, pašováním zbraní a drog či obchodem s lidmi. Mezi příčiny problémů patří nestabilita v regionu v souvislosti s konfliktem v Mali, propustnost hranic a neexistence efektivní kontroly území ze strany jednotlivých států. Problémem jsou rovněž špatné socioekonomické podmínky umocněné desertifikací a populačním růstem.

Situace v Sahelu má díky své geografické blízkosti zásadní dopad na bezpečnostní a migrační situaci v Evropě. Je proto v zájmu České republiky přispět k uklidnění a stabilizaci zmíněného regionu a aktivně se zapojit do aktivit EU a členských států v této oblasti.

Nově zřizované Velvyslanectví ČR v Bamaku bude hrát klíčovou roli při posilování bezpečnostní spolupráce a při navyšování naší přítomnosti ve vojenských a civilních misích v regionu. Jeho existence je klíčovým předpokladem pro postupné rozšíření českých humanitárních a stabilizačních aktivit v oblasti. V neposlední řadě bude nově zřízený úřad přispívat k rozvoji ekonomické spolupráce. I přes složitou bezpečnostní situaci zůstává Mali významným obchodním partnerem ČR, čtvrtým mezi zeměmi subsaharské Afriky.