français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zapojení českých specialistů do opravy soch na střeše divadla v Oranu

I přes uzavření alžírských hranic z důvodů pandemie přicestoval se zvláštním povolením premiéra A. Djerada odborník a pedagog Fakulty restaurování  Pardubické univerzity Karol Bajer, aby vyhodnotil stav poškození soch a stanovil postup jejich rekonstrukce. Ta proběhne ve spolupráci českých odborníků a alžírských studentů, kteří tak dostanou možnost naučit se postupy využívané při restaurování podobných objektů. 
 

Karol Bajer navštívil i místní muzeum, které se připravuje na rozsáhlou rekonstrukci svých sbírek, která proběhne ve spolupráci s českým Národním muzeem. Fakulta restaurátorství počítá s vysláním českých odborníků, kteří by vyhodnotili stav rozsáhlé sbírky obrazů, a poté pomohli s jejich restaurováním.

 

Restaurátorské práce budou zahájeny, jakmile to pandemická situace dovolí.

 

Divadlo v Oranu

Divadlo v Oranu

 

V rámci cesty K. Bayera proběhlo na české ambasádě i setkání s partnerskou vysokou školou École nationale de conservation et de restauration des biens culturels (ENCRBC). Během odpoledního semináře český specialista představil Fakultu restaurátorství Litomyšl a nastínil možnosti spolupráce obou institucí. Těžištěm těchto aktivit by byla především výměna studentů.

 

Návštěva Ministerstva kultury

Návštěva Ministerstva kultury

 

Seminář na ZÚ

Seminář na ZÚ