česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jordan Tourism Board
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jordánsko chce spolupráci s českým obranným průmyslem

Armáda v Jordánsku dle místního práva sama rozhoduje o vlastní výzbroji i jejím nákupu. Ona i jí vlastněná královská zbrojovka JODDB, jejíž produkce směřuje z velké části také na export, si na základě dobrých zkušeností a prohlubujících se bilaterálních vztazích v obranném sektoru přejí dále rozvíjet své vztahy s českým zbrojařským průmyslem. Nejúčinnější je rozhodně v případě Jordánců osobní jednání. Příležitostí, jak jejich zástupcům nabídnout kvalitní české výrobky, přitom bude v dohledné době hned několik.
 

Na bezpečnost vynakládá Jordánsko každoročně přibližně třetinu svého rozpočtu. Vzhledem k jeho geopolitické pozici na Blízkém východě se jedná doslova o životně důležitou investici jak udržet vnitřní i vnější stabilitu země. Jordánská armáda má tak mimořádný zájem o nejmodernější a nejkvalitnější vybavení. Kromě tradičního vojenského vybavení jako jsou ruční střelné zbraně, střelivo či výbušniny se jordánská armáda aktivně zajímá zejména vzhledem k rozsáhlým pouštním oblastem, v nichž se nachází většina jeho hranic včetně těch se Sýrií a Irákem, i o sofistikované moderní technologie k jejich ochraně, mj. proti jejich narušování drony, ale také o systémy pro průzkum nepřístupných oblastí.

I s ohledem na to, že Jordánsko nemá vlastní ministerstvo obrany a jeho funkce si téměř výhradně plní armáda sama, je rozhodování o akvizicích potřebného materiálu plně v jejích rukou. K uzavírání obchodů s místními i zahraničními dodavateli je oprávněna i armádou vlastněná společnost JODDB (Jordan Design & Development Bureau), která zastřešuje především několik výrobních závodů na vojenské vybavení, přičemž značnou produkce vyváží, zejména do dalších arabských a také subsaharských afrických zemí. JODDB je ale také jako jediná v Jordánsku oprávněna k testování vojenského materiálu (i dalšího vybavení pro další ozbrojené složky), a to v rámci její podřízené organizace zodpovědné za výzkum a vývoj. JODDB je dlouhodobě spokojena se spoluprací s českými firmami a má zájem testovat jejich nové zboží.  Příkladem dobrých vztahů JODDB s českými firmami je intenzivní a úspěšná spolupráce se společností TATRA Trucks. Pro armádu pak může nakupovat už jen několik soukromých firem, které k tomu získaly patřičnou vládní licenci.

Dobře nastartovaný trend česko-jordánských vztahů v obranném průmyslu posílila úspěšná reprezentace ČR na posledním veletrhu SOFEX, který proběhl v rudomořském přístavu Akaba na přelomu října a listopadu loňského roku. Tohoto největšího jordánského veletrhu vůbec, jehož organizátorem je mimochodem jedna z podsložek JODDB, se zúčastnily české firmy Excalibur, JPrecision, České zbrojovky/Colt CZ a Tatra Trucks. Českou expozici přitom navštívil i samotný jordánský král Abdullah II. Na tomto úspěchu se významnou měrou podílela i aktivní účast Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP), která zde také  na okraj veletrhu také podepsala memorandum o porozumění a spolupráci s nejvýznamnější jordánskou nestátní podnikatelskou organizací Jordan European Business Association, jejímž členy jsou i obchodníci s vládní licencí pro obchod s vojenským materiálem. Toto memorandum by mělo především podpořit další užší spolupráci v této oblasti, AOBP k tomu navíc ještě navázalo i přímé vztahy s JODDB.

Nejbližší další možnou příležitostí pro kontakt s jordánskou armádou i konkrétně zástupci  JODDB bude na brněnském veletrhu IDET, kam letos Jordánsko chystá i v návaznosti na dobře nastavené vztahy rozsáhlou vlastní delegaci. V září 2023 by měl v Praze proběhnout kulatý stůl k spolupráci v obranném průmyslu, za přítomnosti zástupců státu, AOBP, JODDB a samozřejmě firem samotných. Otevírání příležitostí pro české zbrojařské firmy by mělo pak pokračovat na dalším ročníku veletrhu SOFEX, který je naplánován na květen 2024, opět v Akabě. Podrobné informace k zmíněným akcím i obecně k možnostem českých firem na jordánském trhu lze vyžádat na commerce_amman@mzv.cz .

 

Zuzana Benešová

ekonomická diplomatka ZÚ Ammán