česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Ammánu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Síkela podpořil rozvoj bilaterálních vztahů v oblasti obchodu a energetiky

Ministr průmyslu a obchodu  ČR Jozef Síkela byl jedním z hlavních hostů konference MENA Europe Future Energy Dialogue (MEFED 2022), která proběhla  u Mrtvého moře ve dnech 8. – 9. června 2022. Mezinárodní konference se účastnili ministři zodpovědní za energetiku, obnovitelné zdroje a klimatické změny z evropských zemí, Blízkého východu a severní Afriky.
 

Ministr Síkela vystoupil v úvodním panelu, kde zdůraznil, nakolik je energetika výzvou a prioritou pro nadcházejícího předsednictví České republiky v Radě EU, přičemž spolupráce s regionem  MENA (Blízký východ a Severní Afrika) v této oblasti, včetně obnovitelných zdrojů a ochrany klimatu je toho nedílnou součástí.  

Dále za ČR v rámci konference podepsal deklaraci na podporu spolupráce mezi Evropou a Blízkým východem v oblasti ochrany klimatu a vytvoření plánu na větší propojení energetických trhů. Na okraji konference  jednal i s ministry z Iráku a Spojených arabských emirátů,  setkání absolvoval i se svými protějšky z Německa a Belgie.

Během pracovní návštěvy ministr Sikela podpořil další rozvoj ekonomických vztahů Jordánska s Českou republikou, kromě zástupců podnikatelských sdružení jednal s jordánským ministrem průmyslu, obchodu a zásobování Yousefem Shamalim, tak i s ministrem energetiky a minerálních zdrojů a energetiky Salehem Al-Kharabshehem, při jednáních podpořil aktivity českých firem na jordánském trhu a navázal na úspěšné aktivity z doby před pandemií.

Ministra Shamaliho pozval k návštěvě Prahy za účelem realizovat 2. zasedání Česko-jordánské smíšené komise a souvisejícího bilaterálního podnikatelského fóra. V závěru jednání s ministrem Al-Kharabshehem bylo podepsáno společné memorandum o porozumění, jehož cílem je usnadnit spolupráci v oblasti energetiky a nerostných zdrojů mezi oběma zeměmi.