česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: visitjordan.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Energetická bezpečnost je výzvou i pro Jordánsko

Navzdory poloze uprostřed Blízkého východu, který je symbolem bohatství plynoucího z ropy a plynu, Jordánsko vlastní surovinové energetické zdroje postrádá. Existenční závislost především na svých sousedech v geopoliticky nesnadném regionu má přitom  možnost efektivně snižovat díky vhodným přírodním podmínkám pro solární a větrnou energii. Příležitostí pro představení českých  řešení v oblasti energetiky je  jordánský veletrh SONEX/JIMEX, který se koná 30. května – 2. června 2022 v hlavním městě Ammánu.
 

Na devíti desetinách území Jordánska  se rozléhá poušť a zároveň je i z velké části až nečekaně hornaté. Slunce svítí okolo 330 dní v roce a vítr fouká téměř nepřetržitě. Kombinace těchto faktorů poskytuje zemi téměř  ideální podmínky pro dlouhodobou orientaci na energii obnovitelných zdrojů.  Pro masivnější využití je v Jordánsku výzvou nejen obvyklá otázka skladování a nestability přírodních zdrojů, ale i zastaralá místní infrastruktura. V Jordánsku se i z tohoto důvodu dobře uplatňují  hlavně individuální řešení pro jednotlivé budovy, například třeba jen pro ohřev vody, který se jinak řeší stále dražší naftou nebo elektřinou. Jedním z klíčových hráčů v této oblasti na jordánském i širším regionálním trhu se přitom postupně stala místní pobočka české firmy Solarity.

Ani Jordánsku se nevyhýbají dopady klimatických změn, naopak je jejich vliv i na běžný život Jordánců každý rok zřetelnější, a to nejen v podobě kritického nedostatku vody. Nebývale studené zimy i navyšující se teploty během léta zejména v Ammánu, ležícímu téměř v 1000 m.n.m. znamenají téměř plynulé přechody z vytápění na chlazení vzduchu klimatizací. Relativně novým tématem se tak v rámci Jordánska,  v kombinaci s rekordními cenami elektřiny a nafty stávají energeticky šetrné budovy.  A to od klasické izolace, kterou naprostá většina staveb v Jordánsku po strádá a o kterou začínají jevit Jordánci stále větší zájem, po nejnovější chytré nápady pro energetické úspory.

Českým firmám se tak v Jordánsku nabízí široká škála příležitostí od solární energetiky po uplatnění nápadů po energetické úspory. I proto nyní Zastupitelský úřad ČR v Ammánu chystá ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v rámci veletrhu SONEX/JIMEX prezentaci českých inovativních řešení v oblasti obnovitelných zdrojů a České republiky jako zajímavého partnera pro tento sektor.

 

Zuzana Benešová

ekonomická diplomatka ZÚ Ammán