česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Ammánu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšná mise českých firem z oblasti geologie

Velvyslanectví České republiky v Ammánu spolu s delegací MPO ČR a českých podniků zrealizovalo ve dnech 10. - 12. února 2020 jednání českých a jordánských firem v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie s názvem „Mise českých firem z oblasti geologie do Jordánska“. Byly zorganizovány rozhovory českých podniků s odborníky jordánského „Ministerstva energie a minerálních zdrojů“ (http://www.memr.gov.jo) a zástupci místních těžařských firem, jejichž smyslem bylo vyhledat příležitosti a zapojit české firmy do spolupráce s jordánskými podniky v oblasti těžby i zpracování minerálů a surovin.
 

Mise byla vedena vedoucím oddělení surovinové politiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Jaroslavem Reifem. Českou podnikatelskou delegaci tvořili dále zástupci firem Diamo s.p., EUTIT s r.o., FORTEX a.s., Kohimex s.r.o., UNIS s.r.o, DSP Přerov s.r.o, Czech the Business s.r.o. a státní organizace Česká geologická služba (ČGS).

Po úvodních vystoupeních velvyslance Josefa Koutského, Jaroslava Reifa a zástupců jordánského MEMR a JEBA, představily české firmy formou prezentací své nabídky, které se setkaly s živým zájmem jordánských partnerů. Jednalo se o možnosti geologického průzkumu, těžebních technologií, environmentální technologie pro likvidaci následků těžby, snížení ekologické zátěže a revitalizace prostředí.

Projekt měl tři části, při čemž hlavní událostí bylo česko-jordánské podnikatelské fórum s B2B rozhovory mezi představiteli českých geologických firem a zástupci jordánských soukromých těžařských firem, které se uskutečnilo dne 10. 02. 2020. Fórum a jednání B2B proběhly v hotelu Le Royal Ammán za účasti více než 20 místních zainteresovaných firem a podle ohlasů českých podniků se podařilo vytipovat oblasti možné spolupráce, ve kterých bude následně probíhat výměna korespondence, vyjasňování technických okolností a prezentace nabídek.

Velmi úspěšná byla samostatná jednání firmy DIAMO, s. p. s jejím protějškem „Jordan Uranium Mining Company“. Na jejich základě se očekává brzký podpis Memoranda o porozumění, které umožní oběma stranám zahájit konkrétní činnost a působení českých expertů při přípravě projektu těžby uranu v Jordánsku.

Následující den 11. 02. 2020 byla realizována celodenní návštěva provozů firem zpracovávajících minerály „Arab Potash Company“ a „Jordan Magnesia Company“, které fungují v blízkosti Mrtvého moře. Zde se české firmy seznámily s praktickými podmínkami provozů uvedených firem, jakož i s požadavky jmenovaných společností. Ukázalo se, že bude velký zájem o české dodávky zařízení odolných proti korozi, která mají  české firmy ve výrobním programu.

Dne 12. 02. 2020 proběhla půldenní návštěva českých firem u společnosti „Amrah Salt Factory“, která se věnuje zpracování soli. Zde si zástupci českých firem prohlédli provoz na zpracování soli a převzali podklady ke zpracování českých dodávek zařízení odolných proti korozím. Následovaly návštěvy u Arab Mining Comp. a Jordan Phosphate Comp. Jednání u generálních ředitelů obou společností byla velmi vstřícná a přinesla konkrétní výsledky v podobě dohod o vyslání jordánských techniků na školení do České republiky, ze kterých vyplyne spolupráce i v dodávkách zařízení.

Vzhledem k tomu, že Jordánsko má četná naleziště minerálů, mohly zúčastněné české firmy během své mise poznat zdejší praxi a navázat důležité kontakty ke spolupráci při těžbě a zpracování surovin, nebo pro dodávky potřebné techniky. Význam těžby a zpracování minerálů v Jordánsku roste, mise byla vhodně načasována a přinesla zcela konkrétní a zajímavé příležitosti pro české firmy z oboru geologie. Na základě tohoto projektu vznikly dohody o společných aktivitách a projektech, které ve finále přinesou další nárůst obchodního obratu mezi oběma zeměmi.

 

Josef Kostiha, vedoucí obchodně-ekonomického úseku

Velvyslanectví České republiky v Ammánu



 






 



12