česky  english 

rozšířené vyhledávání

Aktuální bezpečnostní situace a praktické informace k cestě do Jordánska

Bezpečnost

Jordánsko je v zásadě bezpečná země, nicméně běžnou kriminalitu (včetně sexuálního obtěžování) nelze zcela vyloučit. Doporučujeme pohybovat se pouze v západní třetině země, kde se nacházejí i nejvýznamnější objekty turistického zájmu. Rozhodně nedoporučujeme pohybovat se v blízkosti jordánsko-syrské a jordánsko-irácké hranice, tedy na východ od pouštní dálnice č. 15, která tvoří páteřní spojení mezi hlavním městem Ammán a přístavem Aqaba. Při průjezdu městem Maan a jeho okolím, kde je častější výskyt demonstrací a lokálních nepokojů, je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Při cestách automobilem doporučujeme zastavovat jen na znamení uniformovaných příslušníků policie. Na policii (telefon 911), která je vůči cizincům velmi vstřícná, je možné obracet se při jakémkoliv problému. Turistická letoviska (Mrtvé moře, Rudé moře), klíčové památky (Jerash, Um Qais, ammánská Citadela, hora/Mount Nebo, Petra, místo křtu/Baptism Site) a přírodní rezervace (Wadi Mujib, Dana, Wadi Rum) jsou bezpečné, na což dohlíží vždy přítomná turistická policie, a panují v nich poměrně benevolentní poměry ve vztahu k oblékání – přesto doporučujeme střídmost, zvláště ženám v letních měsících. Je třeba mít na paměti, že Jordánsko je i přes svůj tolerantní přístup k cizincům zemí většinově muslimskou, a oblečení jako šortky, minisukně, trička bez rukávů či ramínek nejsou v žádném případě vhodnou volbou pro cesty po Jordánsku.

Pro pobyt u Mrtvého a Rudého moře doporučujeme koupání u hotelových pláží, nikoliv veřejných (a to z bezpečnostních, zdravotních i hygienických důvodů).

V národním parku Wadi Rum je vhodné přidat se k prohlídce jiné skupiny zahraničních turistů. Je zakázáno cestovat v národních parcích vlastním vozidlem bez místního průvodce. Z důvodu bezpečnosti bylo jordánskou místní autoritou Jordan Tourism Board na přelomu jara a léta 2019 překlasifikováno hodnocení následujících wádí a přehrad, které jsou nyní vyňaty ze seznamu míst vhodných k návštěvě: jedná se o Wadi Zarqa Main, Al Mujib Dam, Wadi Shoaib, Zaraa Hot Springs Dead Sead, Al Ghor East Channel, King Talal Dam, Al Karama Channel.

Krizové situace

Doporučujeme registraci v databázi DROZD (https://drozd.mzv.cz/) a v případě vážných problémů je možné kdykoliv kontaktovat nouzovou telefonní linku Velvyslanectví ČR v Ammánu na čísle +962 797301990.

 

Doprava

Z veřejné dopravy doporučujeme použít autobusové služby společnosti JETT (http://www.jett.com.jo/SubPage.aspx?PageId=230), která operuje především na trasách větších vzdáleností (Ammán – Petra, Petra – Aqaba, Ammán – Mrtvé moře a Ammán – King Hussein Bridge/pozemní přechod Jordánsko – Izrael). Pro řízení motorového vozidla je nutné vlastnit mezinárodní řidičský průkaz, který vystaví příslušný odbor dopravně správních činností podle místa pobytu v ČR.

Přeprava vypůjčeným vozidlem je možná, nicméně místní silniční provoz se podstatně liší od provozu českého. Silniční pravidla jsou orientační, dopravní značení doporučující a čáry na silnicích spíše vodící než dělící; není výjimkou setkat se s vozidlem neosvětleným či jedoucím v protisměru, chodci vskakujícími do vozovky a stády ovcí, koz a velbloudů blokujících silnice. Při změně směru jízdy vozu se jen málokdy lze setkat s upozorněním na změnu směru jízdy. Proto je třeba dbát při řízení maximální opatrnosti.

V případě hospitalizace v důsledku dopravní nehody či jiného úrazu je v jordánských zdravotnických zařízeních vyžadována platba za ošetření předem - v některých případech složení zálohy ve výši třetiny až poloviny při přijetí do nemocnice, což může v případě zranění vážnějšího charakteru představovat několik desítek tisíc CZK. Poplatek lze uhradit na místě bankovní kartou, nicméně je nezbytné mít na bankovním účtu dostatečnou finanční hotovost a vyšší denní limit pro výběr/provedení platby.

 

Přechody

Vzhledem k tomu, že se režim na pozemních hraničních přechodech Jordánska relativně často mění v závislosti na vývoji bezpečnostní situace v regionu, je nanejvýš vhodné - jak doporučuje cestovatelům samo Ministerstvo zahraničních věcí Jordánska - požádat před cestou na kterémkoliv velvyslanectví Jordánska o aktuální informace k podmínkám pro překračování pozemních hranic. Dobrou alternativou při cestě do Jordánska je zakoupení tzv. Jordan Pass https://www.jordanpass.jo/

Pro Českou republiku je příslušné nerezidentní Velvyslanectví Jordánska se sídlem ve Vídni – Rennweg 17/4, A-1030, Vienna, tel : +43-1-4051025 a/nebo +43-1-4051026; fax : +43-1-4051031; email: info@jordanembassy.at.

Jordánsko má na své západní hranici zřízeny čtyři hraniční přechody:

  1. King Hussein Bridge /Allenby Bridge
  2. Prince Mohammed Bridge
  3. Sheikh Hussein Bridge
  4. Wadi Araba/Eilat v Aqabě

Vízum lze obdržet na počkání pouze na letišti Queen Alia International Airport v Ammánu. Na pozemních hraničních přechodech vízum obdržet nelze. Poplatek za jednorázové vízum činí 40,- JOD (cca 55,-EUR či 57,-USD, valuty lze za jordánské dináry směnit přímo na letišti ještě před pasovou kontrolou). Výjezdní daň v případě opuštění země pozemní či námořní (nikoliv leteckou) cestou činí 10,- JD.

Pokud cestovatel neopustí letištní prostor, není při cestě do třetí země od občanů ČR vyžadováno jordánské tranzitní vízum.