česky  english 

rozšířené vyhledávání

Vztahy s Jordánským hášimovským královstvím

Přehled dějin vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Jordánskem

       Diplomatické vztahy mezi Jordánskem a ČSSR byly navázány až v roce 1964, necelých osmnáct let poté, co Jordánsko 25. května 1946 vyhlásilo nezávislost. Příčina takto dlouhé prodlevy spočívala v opačném směřování obou států ve studenoválečném bipolárním systému. Čile se naproti tomu rozvíjely vztahy mezi KSČ a Komunistickou stranou Jordánska. Od konce 50. let udělovala KSČ jordánským studentům stranická stipendia. K průlomu ve vzájemných vztazích došlo poté, co hášimovské království v zájmu hledání vyváženější pozice na mezinárodní scéně navázalo diplomatické styky se Sovětským svazem. V dubnu 1964 došlo k navázání diplomatických styků mezi Československem a Jordánskem a v říjnu téhož roku byl v Jordánsku přiakreditován československý velvyslanec v Libanonu. V Ammánu bylo zřízeno obchodní zastoupení, v jehož čele stál diplomat s hodností chargé d´affaires.

       Politické vztahy s Jordánskem nebyly příliš významné z přetrvávajících důvodů uvedených výše. Východní blok v čele s Moskvou sice do jisté míry oceňoval jordánskou protiizraelskou politiku, negativně však vnímal převládající prozápadní orientaci a problematické vztahy Jordánska se svými spojenci - Sýrií či Organizací pro osvobození Palestiny. Prioritu vztahů tvořila spíše obchodní výměna. Jen československý vývoz do země dosáhl v polovině 70. let 40 milionů devizových korun, na konci dekády pak vzájemná výměna dosáhla 10 milionů dolarů. Komunistický režim zároveň nepřestal rozvíjet styky po stranické linii. Nejdůležitějším instrumentem těchto vztahů bylo poskytování stipendií. V roce 1973 studovalo v Československu údajně 163 jordánských studentů.

       V roce 1978 navštívil Jordánsko československý ministr zahraničí Chňoupek a v roce 1984 ministr zahraničního obchodu Nováček. V roce 1978 byla mezi oběma zeměmi uzavřena dohoda o kulturní spolupráci a obchodní dohoda a v roce 1986 dohoda o spolupráci ve zdravotnictví. Politické vztahy zůstávaly spíše na formální úrovni.

       Změny po roce 1989, konec studené války a uzavření mírové dohody mezi Jordánskem a Izraelem umožnily výrazné zlepšení ve vzájemných vztazích. K těm přispěly i kontakty prezidenta Havla s bývalým korunním princem Hasanem, který se opakovaně účastnil konferencí Fóra 2000. Prezident Václav Havel pak navštívil Jordánsko v r. 1998.

Pozitivní trend v česko-jordánských vztazích se potvrdil i v posledních letech. Roku 2005 navštívil oficiálně Jordánské království prezident Václav Klaus. V dubnu 2009 pak jordánský král Abdulláh II. vykonal státní návštěvu České republiky a na konci téhož roku navštívili Jordánsko ministr zahraničních věcí Jan Kohout a ministr obrany Martin Barták.

Výrazné zlepšení politických vztahů však nemělo vliv na úroveň obchodní bilance. V 90. letech se úroveň vzájemné obchodní výměny pohybovala pouze v řádu milionů. V novém tisíciletí docházelo v absolutních číslech k nárůstu, nicméně význam Jordánska jako obchodního partnera zůstával relativně malý. V roce 2007 například výměna ve výši 25,5 milionů dolarů znamenala, že Jordánsko se z hlediska obchodní bilance umístilo jako 96. obchodní partner ČR.

Česká republika postupně posiluje vztahy s Jordánskem v řadě oblastí. V roce 2008 byla podepsána dohoda o zamezení dvojímu zdanění. Dále byla například v uplynulých letech podepsána memoranda mezi ministerstvy zemědělství a obrany obou zemí a prováděcí program spolupráce v oblasti školství, vědy, mládeže a sportu.

Pozitivní posun přinesly oficiální návštěvy Prezidenta ČR Miloše Zemana v únoru 2015 a předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky v říjnu 2015. Vzájemná obchodní výměna už v roce 2016 vzrostla o 62 % oproti roku 2015, a to především díky kooperaci mezi českými a jordánskými firmami v segmentu nákladních automobilů, vývozu strojírenských a papírenských výrobků. Vedle dodávek pro vojenské a státní nemocnice se další příležitosti nabízejí ve veřejné dopravě, vodním hospodářství, průmyslu stavebních hmot a v potravinářství.

Příslibem dalšího růstu vzájemné ekonomické spolupráce je vytvoření smíšení hospodářské komise, kterou zakotvuje Dohoda o hospodářské spolupráci ze dne 25. 4. 2017. Potenciál kvalifikované kooperace rovněž zvyšuje podepsaná bilaterální dohoda o spolupráci při rozvoji mírového využívání jaderné energie v srpnu 2017.

Jordánsko se potýká s důsledky velkého přílivu uprchlíků v souvislosti s probíhajícími konflikty v sousední Sýrii a Iráku. Česká republika nadále při zvládání migrační a uprchlické krize klade důraz na řešení problémů ve zdrojových zemích a na stabilizační opatření na pomoc obyvatelstvu. I proto poskytuje Česká republika Jordánsku největší zdravotně humanitární a finanční podporu ze všech postižených států. Mezi konkrétní projekty patří budování infrastruktury a rozšiřování kapacit uprchlických táborů Zátarí a Azrak, další projekt za 40 mil. Kč je určen na zlepšení životních podmínek téměř 70 tisíc syrských uprchlíků v Jordánsku. Jordánskému Ministerstvu vnitra česká vláda poskytla 10 milionů korun a o dalším daru ve výši 15 milionů korun rozhodla 21. srpna 2017. Kromě finanční pomoci poskytuje ČR uprchlíkům i lékařskou péči v rámci projektu MEDEVAC. Od roku 2013 se v Jordánsku vystřídalo přes 40 českých lékařských týmů.

foto 1

Jordánský král Abdulláh II. a český prezident Miloš Zeman v Ammánu v únoru 2015