česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropská unie a Jordánsko jednali na 14. zasedání Asociační rady

Za účasti čtyř ministrů zahraničních věcí členských států Evropské unie z Irska, Řecka, Kypru a Lucemburska, komisařů Evropské komise J. Borrella a O. Varheleyi a dvaceti třech (ne)rezidentních velvyslanců členských států EU akreditovaných v Jordánsku se dne 2. června 2022 konalo 14. zasedání Asociační rady EU s Jordánskem. 

Delegaci Jordánska vedl místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí A. Safadi za přítomnosti dalších tří ministrů jordánského kabinetu. Jednání, kromě potvrzení partnerství mezi EU a Jordánskem se  zaměřilo na bezpečnostní situaci v regionu včetně Sýrie, trilaterální spolupráci mezi Jordánskem Egyptem a Irákem, arabsko-izraelské vztahy. Členské státy EU a Jordánsko diskutovaly modernizační změny, kterými Jordánsko prochází,  jakož i výzvy pro budoucí všestrannou spolupráci. Komisař Borrell a ministr Safadi podepsali Partnerské priority na roky 2022 - 2027, kde Evropská unie pomůže Jordánsku s modernizací ekonomiky, podpoří obchodní spolupráci, sociální rozvoj, potravinovou bezpečnost, zaměstnanost, investice. 

Joint press statement - 14th Association Council meeting between the Hashemite Kingdom of Jordan and the European Union - Consilium (europa.eu)