česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncertní vystoupení Jiřího Slavíka v rámci českého předsednictví

U příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie a oslav svátku české státnosti  uspořádalo velvyslanectví ČR v Ammánu dne 28. září 2022 v prostorách kulturního centra krále Hussejna koncert českého muzikanta a skladatele Jiřího Slavíka.

Slavnostní večer zahájil velvyslanec Josef Koutský, čestným hostem večera byl JKV princ Mired bin Raed, který se velmi živě zajímal o českou hudbu a kulturu. Jednalo se o jednu z prvních kulturních akcí diplomatického sboru v Ammánu v post-kovidové  době.

Jiří Slavík  představil ammánským posluchačům českou klasickou hudbu v podobě výběru z díla  Antonína Dvořáka,  Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka a vlastní aranžmá upravených lidových písní.  Talentovaný Jiří Slavík zahrál postupně na klavír, tenor saxofon a housle.

Jiří Slavík od svých čtrnácti let žil, studoval, hrál a nahrával v zahraničí, postupně v Itálii, Anglii a Francii. Hru na kontrabas studoval z pohledu klasické hudby i jazzu u mnoha učitelů na několika školách a univerzitách, vítězně prošel nejednou soutěží a ve hře na tento nástroj je opravdovým virtuózem v nejlepším smyslu toho slova. Své nezpochybnitelné interpretační kvality Jiří Slavík kombinuje s výjimečným skladatelským a aranžérským nadáním, o čemž svědčí dosavadní nahrávky vydané pod jeho jménem, pod jménem kapel nebo uskupení, jichž byl členem a nejnověji i nahrávky vzniklé již ve spolupráci s českými umělci.