česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Opatření spojená s COVID-19 a možností přicestování do Jordánska

V mimopracovní době funguje konzulární pohotovost Velvyslanectví ČR v Ammánu na telefonu 00962 797 301 990.
 

SITUACE

Souhrnně evidováno 676 tisíc případů onemocnění COVID-19, zaznamenáno celkem 7 987 úmrtí, od začátku pandemie provedeno více než 6 404 559 testů, nyní hospitalizováno přes 2 431 osob, počet uzdravených dosáhl 617 096. Vývoj pandemie v Jordánsku se po prudkém nárůstu v polovině března stabilizovala, denní přírůstky se v současné době pohybují kolem 3 až 4 tisíc. Nadále zůstává poměrně vysoká obsazenost nemocnic, především na severu země.


CESTOVÁNÍ

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Do Jordánska je z ČR možno přicestovat od 8. 9. 2020, nicméně za podmínek uvedených níže.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Nová úprava, která vstoupila v platnost dne 21. 1. 2021, obsahuje následující závazné změny:

- zrušení povinné domácí karantény po příjezdu do Jordánska;

- nutnost předložit negativní PCR test, který nesmí být starší než 72 hodin před odletem (neplatí pro děti mladší 5 let),

- v případě cest z Egypta, Iráku a Turecka jako výchozího (nikoli tranzitního) bodu musí cestující předložit negativní test z akreditované laboratoře schválené jordánskou stranou,

- vyplnění příjezdového formuláře na webových stránkách jordánského Úřadu pro civilní letectví pod následujícím odkazem: http://www.carc.jo/images/COVID19/Declaration-Form.pdf

- vyplněný formulář bude po cestujícím vyžadován ze strany leteckého přepravce v den odletu u odbavovací přepážky

- podstoupení testu na Covid 19 po příletu na ammánském letišti (registraci a platbu je nutno vyřídit předem prostřednictvím webu https://registration.questlabjo.com/)

Nadále platí:

- nutnost mít instalovánu trasovací aplikaci s názvem AMAN (arabský výraz pro bezpečí),

- mít uzavřeno cestovní pojištění a pojistné krytí pro případ nákazy Covid-19.

V neposlední řadě je mít potřeba na paměti skutečnost, že hotely a další ubytovací zařízení nadále fungují v režimu 50% povolené obsazenosti. Je nutno dodržovat hygienicko-epidemiologická opatření (nošení roušek na všech veřejných prostranstvích, uvnitř dopravních prostředků i všech obchodů). V Jordánsku nadále platí výjimečný stav, bez výjimky musí být dodržovány veškeré pokyny policie a armády (mj. ihned po příletu na mezinárodním ammánském letišti Queen Alia)

3. DOPRAVA:

Dne 8. 9. 2020 došlo ke znovuotevření ammánského mezinárodního letiště Queen Alia.

Dne 28. 1. 2021 Izrael uzavřel hraniční přechod Allenby Bridge s Jordánskem. Hraniční přechody Jordánska se sousedním Irákem,  Sýrií a Saúdskou Arábií běžní cestující nadále využívat nemohou. Povolena je pouze přeprava zboží nákladními vozy z / do Saúdské Arábie přes hraniční přechod Al-´Umari (vzdálený 155 km od Ammánu).

4. OPATŘENÍ:

Viz výše - spojená s příletem do Jordánska.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Oficiální web jordánského Ministerstva zdravotnictví: www.moh.gov.jo, potažmo www.corona.moh.gov.jo


DALŠÍ OPATŘENÍ

Počínaje 13. 3. 2021 platí zákaz vycházení mezi 19. hodinou a 6. hodinou ranní, každý pátek znamená úplný zákaz vycházení.

Dne 10. 3. 2021 došlo k uzavření všech školek, škol a univerzit v zemi, které nejméně do 1. 4. 2021 přecházejí na distanční výuku.

Donáškové služby restaurací mohou fungovat až do půlnoci, v období muslimského svátku ramadánu až do 3. hodiny ranní. Noční podniky, bary a restaurace servírující alkoholické nápoje se veřejnosti až do odvolání uzavírají; totéž platí pro všechna sportovní zařízení, tělocvičny, kryté bazény (včetně těch hotelových) a veřejné parky.

Občanům jsou povoleny půlhodinové pěší cesty k ranní a večerní modlitbě.

Veškeré státní instituce i podniky pracují v režimu 30% obsazenosti na pracovišti.

Velvyslanectví ČR v Ammánu zůstává nadále připraveno poskytnout českým občanům odpovědi na všechny otázky související se zmíněným respiračním onemocněním ve vztahu k této blízkovýchodní zemi. Zároveň doporučuje sledovat webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR a informace týkající se obecného doporučení ke koronaviru ve světě pod následujícím odkazem:  https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

přílohy

Declaration Form 241 KB PDF (Acrobat dokument) 21.1.2021