česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus - situační update a možnosti vycestování do Jordánska

V mimopracovní době funguje konzulární pohotovost Velvyslanectví ČR v Ammánu na telefonu 00962 797 301 990.
 

SITUACE

Souhrnně evidováno 1 224 případů onemocnění COVID-19, z toho 1 155 uzdravených, 67 se v současnosti léčí v nemocnicích, zaznamenáno 11 úmrtí; počet testovaných od začátku pandemie dosáhl 616 656.
 

CESTOVÁNÍ

Jordánské hranice všemi směry včetně vzdušného prostoru nadále zůstávají hermeticky uzavřeny.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Navzdory dřívějším informacím ze strany jordánských autorit původně směřujícím k datu 5. 8. 2020 nadále nelze z ČR (ani dalších zemí) vycestovat; původní plán zmiňoval variantu cesty pouze přes zemi, kterou jordánské úřady označují za tzv. zelenou - viz seznam těchto států níže. Platilo by, že občané ČR musí v uvedené zemi strávit 14 dní, než budou pokračovat dále do Jordánska; tento plán nicméně nadále zůstává pouze v rovině úvah, přičemž nebyl dosud zveřejněn termín, kdy se případně stane skutečností.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Dne 5. 8. 2020 mělo oficiálně dojít k částečnému znovuotevření ammánského mezinárodního letiště Queen Alia, nicméně ve večerních hodinách dne 4. 8. 2020 jordánská vláda oznámila, že tento krok odsouvá na dosud blíže neurčený termín.

Znovuotevření letiště mělo navázat na rozhodnutí vlády ze dne 21. 7. 2020, kdy představila  seznam tzv. zelených zemí, odkud a do nichž budou moci jordánští státní příslušníci na základě reciprocity cestovat, stejně jako občané těchto zemí do Jordánska. Jedná se o následující státy: Rakousko, Kanada, Čína, Kypr, Dánsko, Estonsko, Gruzie, Německo, Grónsko, Island, Irsko, Itálie, Litva, Malajsie a Malta.  Součástí chystané 2. etapy znovuotevírání se světu má být Nový Zéland, Norsko, Švýcarsko, Tchajwan a Thajsko. ČR mezi nimi není. Každé dva týdny bude kategorizace zemí zdejším ministerstvem zdravotnictví přehodnocována.

Osoba, která nemá cestovní doklad některé z výše uvedených zemí a projeví záměr přicestovat do Jordánska, bude dle existujícího plánu pro budoucí znovuotevření ammánského mezinárodního letiště před vstupem na jordánské území strávit 14 dní v zemi, která je na zeleném seznamu (viz země vyjmenované výše); před nástupem do letadla směřujícího do Ammmánu musí přes aplikaci si zakoupit a pravdivě vyplnit dotazník (zde hrozí pokuta 10 tisíc JOD, což je ekvivalent cca 320 tisíc CZK), po jehož odeslání obdrží potvrzovací kód, který se bude předkládat před odbavením na letišti společně s doklady a letenkou, dále musí předložit na odbavení negativní test před nástupem ve výchozí destinaci do letadla, ten nesmí být starší než 72 hodin, následně podstoupí další na (ne)přítomnost COVID-19  na ammánském mezinárodním letišti Queen Alia po příletu - na výsledek bude muset počkat osobně několik hodin. Také ji nemine povinné nainstalování mobilní aplikace pro chytré telefony, díky čemuž se nevyhne sledování po celou dobu svého pobytu v zemi. Teprve následně bude cestovatel moci jít na pasové odbavení a na pásu si vyzvednout zavazadlo.

3. DOPRAVA:

Dne 5. 8. 2020 mělo oficiálně dojít k částečnému znovuotevření ammánského mezinárodního letiště Queen Alia, nicméně ve večerních hodinách dne 4. 8. 2020 jordánská vláda oznámila, že tento krok odsouvá na dosud blíže neurčený termín.

4. OPATŘENÍ:

Karanténní (14 dní v hotelu a dalších 7 dní doma) a hygienická opatření jsou nyní aplikována na jordánské státní příslušníky, kteří se do vlasti vrátili díky zvláštním letům organizovaným jordánskou vládou.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Oficiální web jordánského Ministerstva zdravotnictví: www.moh.gov.jo, potažmo www.corona.moh.gov.jo


DALŠÍ OPATŘENÍ

Zákaz vycházení platí mezi 2. a 6. hodinou ranní.

Velvyslanectví ČR v Ammánu zůstává nadále připraveno poskytnout českým občanům odpovědi na všechny otázky související se zmíněným respiračním onemocněním ve vztahu k této blízkovýchodní zemi. Zároveň doporučuje sledovat webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR a informace týkající se obecného doporučení ke koronaviru ve světě pod následujícím odkazem:  https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

přílohy

Prerequisities for travelers flying to the Kingdom of... 227 KB PDF (Acrobat dokument) 30.7.2020