česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Jordánska a návratu do ČR

VSTUP NA ÚZEMÍ JORDÁNSKA

Podmínky vstupu do země - stále platné od  1. března 2022:

- registrace prostřednictvím webového portálu https://www.visitjordan.gov.jo

- získání QR kódu (z výše zmíněného webu), který je potřeba předložit před odbavením a nástupem na palubu, poté při hraniční kontrole a vstupu do země, tj. na jordánských mezinárodních letištích (Ammán a Akaba), potažmo hraničních přechodech ze sousedních států

- při uvedení chybných či nepravdivých údajů či nedodržení předpisů ze strany cestovatelů hrozí pokuta ve výši 10 000 JOD (v přepočtu 310 000 CZK)

Počínaje 1. dubnem 2022 jordánské autority zavedly namátkové testování (formou PCR) na hraničních přechodech při vstupu do země, a to včetně mezinárodních letišť. Vybraný cestující může být po příletu, na vyžádání jordánských autorit, podroben PCR testu. 


OČKOVANÉ OSOBY

Za očkované jsou považovány osoby, které disponují očkovacím certifikátem v angličtině nebo arabštině prokazujícím minimálně dokončený základní očkovací cyklus - u dvoudávkových vakcín dvě dávky, u jednodávkové vakcíny Janssen jedna dávka. Jordánsko dosud pro cizince nijak neomezilo platnost očkovacích certifikátů. V Jordánsku jsou uznávány evropské očkovací certifikáty bez ohledu na typ vakcíny. 

Očkované osoby mají neomezený přístup ke službám včetně ubytování a stravovacích zařízení či památek. 

 


NEOČKOVANÉ OSOBY

Od 1. 1. 2022 nadále formálně platí rozhodnutí jordánských autorit týkající se zákazu vstupu neočkovaných osob do všech veřejných míst (obchody, restaurace, hotely, úřady). Zmíněný předpis hovořící o zákazu vstupu neočkovaných osob do veřejných míst dosud nebyl ze strany jordánských úřadů oficiálně zrušen. Přestože intenzita kontrol očkovacích certifikátů postupem času klesá, nelze je vyloučit. Při vstupu a pohybu ve vnitřních prostorách s větší koncentrací osob není potřeba nosit masku a ochranu obličeje.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

V Jordánsku nejsou nijak uznávány certifikáty o prodělané nemoci. Na osoby s prodělanou nemocí (bez dokončeného očkování) je nahlíženo jako na neočkované, k čemuž se váží příslušná pravidla, tj. oficiálně nadále platné omezení vstupu do všech veřejných prostor, přestože intenzita kontrol očkovacích certifikátů postupem času klesá, nicméně tento předpis nadále existuje a jordánskými autoritami zrušen nebyl.


DĚTI

Děti mladší 5 let se nemusí registrovat prostřednictvím výše uvedené platformy. Na osoby starší 5 let je nahlíženo jako na dospělé a platí pro ně totožné podmínky, tj. registrace prostřednictvím webu a získání QR kódu.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Příjezdový formulář pro vstup do Jordánska je potřeba vyplnit pod následujícím odkazem: https://www.visitjordan.gov.jo

Na webu je nutné nejprve zvolit druh přepravy, v případě letecké dopravy zvolte možnost "Arriving by air".

QR kód získaný po vyplnění formuláře je třeba mít u sebe během cesty.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

V Jordánsku nadále, od března 2020, platí výjimečný stav, bez výjimky musí být dodržovány veškeré pokyny policie a armády (mj. ihned po příletu na mezinárodním ammánském letišti Queen Alia).

Od 1. 1. 2022 nadále formálně platí rozhodnutí jordánských autorit týkající se zákazu vstupu neočkovaných osob do všech veřejných míst (obchody, restaurace, hotely, úřady). Zmíněný předpis hovořící o zákazu vstupu neočkovaných osob do veřejných míst dosud nebyl ze strany jordánských úřadů oficiálně zrušen. Přestože intenzita kontrol očkovacích certifikátů postupem času klesá, nelze je vyloučit.

K 29. 05. 2022 bylo zrušeno povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách, zakrytí úst tedy již není nikde vyžadováno.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Počínaje 1. 3. 2022 není jordánskými úřady definován postup, jak se v případě nákazy chovat. 


TRANZIT

V případě, že cestující neopustí tranzitní prostor letiště, nejsou na něj uvalena ze strany Jordánska žádná omezení.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Velvyslanectví České republiky v Ammánu je v krizových případech vždy k dispozici na lince konzulární pohotovosti na telefonním čísle 00962 797 301 990.

Pro běžné dotazy o platných opatřeních nebo podmínkách vstupu prosím pište na mail consulate_amman@mzv.cz nebo volejte na pevnou linku v pracovních hodinách úřadu.

Oficiální web jordánského Ministerstva zdravotnictví: www.moh.gov.jo.


PODROBNÉ INFORMACE

V Jordánsku od března 2020 dosud nadále platí výjimečný stav, bez výjimky musí být dodržovány veškeré pokyny policie a armády (mj. ihned po příletu na mezinárodním ammánském letišti Queen Alia).

Od léta 2021 jsou znovu otevřeny pozemní hraniční přechody se sousední Sýrií, Saúdskou Arábií, Irákem a Izraelem pro běžné cestující, nejen nákladní vozy přepravující zboží.


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Pro návrat z Jordánska platí Pravidla návratu ze zemí mimo EU. Pro podrobné informace o těchto podmínkách prosím navštivte stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR.