česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Opatření spojená s COVID-19 a možností přicestování do Jordánska

V mimopracovní době funguje pro urgentní případy konzulární pohotovostní linka Velvyslanectví ČR v Ammánu na telefonním čísle 00962 797 301 990.
 

SITUACE

Souhrnně evidováno 833,741 případů onemocnění COVID-19, zaznamenáno 10,811 úmrtí, v současnosti hospitalizováno 473 osob a 13,688 případů je aktivních. Denní přírůstky od poloviny října 2021 dosahují v průměru 1 200 až 1 700 nových případů.


CESTOVÁNÍ

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Do Jordánska je z ČR možno přicestovat od 8. 9. 2020, nicméně za podmínek uvedených níže.

Pro všechny cestující (včetně očkovaných) platí:

  • povinnost mít negativní PCR test starý nejvýše 72 hodin před odletem do Jordánska 
  • mít uzavřeno cestovní pojištění a pojistné krytí pro případ nákazy Covid-19.

Pro nenaočkované cestující (včetně cestujících s pouze jednou dávkou dvoudávkové vakcíny) nadále platí:

  • registrace na webu https://registration.questlabjo.com/ kde předem zaplatí popříletový PCR test - po přijetí platby bude vygenerován QR kód
  • povinnost mít výše zmíněný QR kód připraven při cestě
  • po příletu podstoupení PCR testu na ammánském mezinárodním letišti Queen Alia

Pro cestující s ukončeným očkováním a vydaným očkovacím certifikátem platí:

POZOR jedná se pouze o osoby z těchto zemí: státy Evropské unie, Saúdská Arábie, Omán, Bahrajn, Kuvajt, Katar, Spojené arabské emiráty, Tunisko, Maroko, Spojené státy americké, Velká Británie, Turecko, Čína, Jižní Korea, Tchajwan, Japonsko, Austrálie, Nový Zéland, Malajsie, Maroko, Rusko, Kanada, Lichtenštejnsko, Švýcarsko

  • povinnost mít s sebou očkovací certifikát prokazující ukončené očkování a to v angličtině nebo v arabštině
  • provést registraci na webu https://www.gateway2jordan.gov.jo/index.html - zde je třeba nahrát očkovací certifikát, web poté vygeneruje QR kód
  • povinnost mít QR kód po celou dobu cesty k dispozici

Pro děti mladší 5 let není vyžadován PCR test PO PŘÍLETU

Za uvedení nepravdivých informací v příletových formulářích hrozí v Jordánsku pokuta 10 000 JOD

Věnujte také pozornost opatřením v tzv. Zlatém trojúhelníku (Petra, Akaba, Wadi Rum) v sekci Doprava níže

V neposlední řadě je potřeba mít na paměti skutečnost, že je nutné dodržovat hygienicko-epidemiologická opatření (nošení roušek na všech veřejných prostranstvích, uvnitř dopravních prostředků i všech obchodů). V Jordánsku nadále platí výjimečný stav, bez výjimky musí být dodržovány veškeré pokyny policie a armády (mj. ihned po příletu na mezinárodním ammánském letišti Queen Alia)

Speciální pravidla platí pro cestující z Indie, viz.: https://rj.com/en/travel-updates

2. DOPRAVA:

Dne 8. 9. 2020 došlo ke znovuotevření ammánského mezinárodního letiště Queen Alia.

Od 1. července 2021 jsou zavedena nová pravidla pro oblast tzv. Zlatého trojúhelníku (starověké město Petra, údolí Wadi Rum a přímořské letovisko Akaba). Oblast je nově přístupná pouze pro cestující s ukončeným očkováním, nebo pro ty, kteří se prokáží negativním PCR testem (neplatí pro děti do 6 let).

Od 12. 4. 2021 bylo znovu umožněno přicestovat do Jordánska přímo z Velké Británie, pro cestující ale platí povinná 14denní karanténa.

Počínaje nedělí 25. 4. 2021 byly zrušeny veškeré lety z Indie.

Od léta 2021 jsou znovu otevřeny pozemní hraniční přechody se sousední Sýrií, Saúdskou Arábií, Irákem a Izraelem pro běžné cestující, nejen nákladní vozy přepravující zboží. Cestovatelé musí 72 hodin před překročením hranice absolvovat PCR test, zároveň při samotné hraniční kontrole předložit doklad o absolvovaném očkování. Také je potřeba registrovat se prostřednictvím výše zmíněného webového portálu Visit Jordan.

3. OPATŘENÍ:

Viz výše - spojená s příletem do Jordánska.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Oficiální web jordánského Ministerstva zdravotnictví: www.moh.gov.jo, potažmo www.corona.moh.gov.jo

5. NÁVRAT DO ČR

Jordánsko podle Seznamu zemí vydávaného Ministerstvem zdravotnictví ČR spadá do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (tzv. zelených zemí). Pro neočkované osoby je před vstupem na území či nejpozději do 5 dní po vstupu na území ČR nutné se podrobit testu na stanovení přítomnosti SARS-CoV-2. Pro podrobné informace o návratu z Jordánska prosím navštivte stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pro všechny osoby nadále zůstává povinnost vyplnění Příjezdového formuláře.

V hlavním městě Ammánu funguje řada testovacích míst na COVID-19, většina nabízí testy bez předchozího objednání formou drive-thru, lze také objednat testování doma. Pro PCR testy akreditované leteckými společnostmi lze využít např. drive-thru testovací centrum Biolab poblíž 5th Circle, testovací centrum Specialty Hospital poblíž ammánského Sport City nebo laboratoře MedLabs.

Cena PCR testu je v Jordánsku obvykle 28 JOD, laboratoře obvykle akceptují hotovost i platby kartou.

DALŠÍ OPATŘENÍ

V zemi od 17. 3. 2020 nadále platí výjimečný stav, všechna rozhodnutí podléhají Krizovému centru, tj. armádě.

Od 1. 9. 2021 je ve všech oblastech Jordánska zrušen povinný noční zákaz vycházení.

Počínaje druhou polovinou října 2021 začíná být kontrolován vstup (ne)očkovaných osob do nákupních center, restaurací a hotelů; jordánská vláda plánuje zavést vstup do veřejných míst pouze pro osoby očkované proti COVID-19.

Velvyslanectví ČR v Ammánu zůstává nadále připraveno poskytnout českým občanům odpovědi na všechny otázky související se zmíněným respiračním onemocněním ve vztahu k této blízkovýchodní zemi. Zároveň doporučuje sledovat webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR a informace týkající se obecného doporučení ke koronaviru ve světě pod následujícím odkazem:  https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html