česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Úřad vlády ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiéři Sobotka a Al-Mulki jednali o bezpečnostní a obchodní spolupráci, řešení migrační krize i o energetice

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se setkal v úterý 22. srpna 2017 s předsedou vlády Jordánského hášimovského království Hani Fawzi Al-Mulkim.

Jedním z témat jednání bylo posilování vzájemné obchodní a hospodářské spolupráce. Vzájemná obchodní výměna přitom už v roce 2016 vzrostla o 62 % oproti roku 2015, a to především díky kooperaci mezi českými a jordánskými firmami. Jednu z možností spolupráce představují dodávky pro vojenské a státní nemocnice poté, co jordánská vláda zahrnula české výrobce zdravotnického vybavení do schváleného seznamu potenciálních dodavatelů. Další příležitost nabízí veřejná doprava, vodní hospodářství a i potravinářství.

Obě strany vyjádřily zájem na pokračování vynikající spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti. Konkrétní projekty bilaterální obranné spolupráce zahrnují výcvik jordánských partnerů v oblastech, jako je ochrana proti zbraním hromadného ničení, likvidace výbušných zařízení, logistika či vojenské zdravotnictví.

Velvyslanci při podpisu jaderné dohody

Velvyslanci při podpisu jaderné dohody

Jordánsko se potýká s velkým přílivem uprchlíků v souvislosti s probíhajícími konflikty v sousední Sýrii a Iráku. Česká republika nadále při zvládání migrační a uprchlické krize klade důraz na řešení problémů ve zdrojových zemích a na stabilizační opatření na pomoc obyvatelstvu. I proto poskytuje Česká republika Jordánsku největší zdravotně humanitární a finanční podporu ze všech postižených států. Mezi konkrétní projekty patří budování infrastruktury a rozšiřování kapacit uprchlických táborů Zátarí a Azrak, další projekt za 40 mil. Kč je určen na zlepšení životních podmínek téměř 70 tisíc syrských uprchlíků v Jordánsku. Jordánskému Ministerstvu vnitra česká vláda poskytla 10 milionů korun a o dalším daru ve výši 15 milionů korun rozhodla na jednání 21. srpna 2017. Kromě finanční pomoci poskytuje ČR uprchlíkům i lékařskou péči v rámci projektu MEDEVAC. Od roku 2013 se v Jordánsku vystřídalo 32 českých lékařských týmů.

Za přítomnosti premiérů byla podepsána Dohoda o spolupráci mezi Českou republikou a Jordánským hášimovským královstvím při rozvoji mírového využívání jaderné energie, která představuje významný krok vpřed ve spolupráci mezi oběma zeměmi v oblasti energetiky. Dohoda dá příležitost řadě českých subjektů od vysokých škol přes výzkumné ústavy až po průmysl podílet se na rozvoji jordánského mírového jaderného sektoru.