česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Ammánu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Program zdravotní pomoci MEDEVAC v roce 2017

V průběhu 2. pololetí r. 2017 se v rámci vládního programu zdravotní pomoci syrským uprchlíkům v Jordánsku (MEDEVAC) vystřídalo v Ammánu osm lékařských týmů z českých nemocnic, které provedly 422 odborných operací (za celý rok 2017 bylo v rámci MEDEVACu vykonáno v Jordánsku 875 operací).

Odjezdem lékařského týmu z nemocnice Na Bulovce byl počátkem prosince tr. uzavřen letošní cyklus humanitárně zdravotnického programu Ministerstva vnitra České republiky  MEDEVAC. V roce 2017 se v Jordánsku vystřídalo 14 misí z různých nemocnic v ČR, které po dobu sedmi až deseti pracovních dní poskytovaly odbornou lékařskou péči syrským a jordánským pacientům, kteří by jinak neměli možnost nákladné operace podstoupit. Specialisté provedli celkem 875 operací u 855 pacientů. Mise úspěšně přispěly k šíření dobrého jména českých lékařských specialistů a povědomí o jejich vysoké erudici. Česká republika je i díky MEDEVACu v Jordánsku vnímána jako významný přispěvatel k řešení humanitárních důsledků současné kritické regionální situace. V současnosti se již pracuje na přípravách dalších misí programu MEDEVAC pro rok 2018.

Během 2. pololetí roku 2017 se v Jordánsku vystřídaly následující lékařské mise:

  1. Oftalmologický tým z Ústřední vojenské nemocnice (MUDr. Jiří Pašta a zdravotní sestra Věra Pilíková) opětovně pomohl operacemi v termín od 11. do 19. září 2017 115 pacientům.
  2. Plastičtí chirurgové Nemocnice Na Bulovce (přednosta MUDr. Martin Molitor, MUDr. Iveta Pospíšilová, sálová sestra Dana Chlachulová) se od 20. do 29. září 2017 soustředili na rekonstrukční operace zranění 23 syrských uprchlíků v nemocnici Palestine Hospital. Tým byl doprovázen zástupcem vedení Nemocnice Na Bulovce Ing. Janem Dubnem.
    Foto: © Velvyslanectví ČR v Ammánu

    Foto: © Velvyslanectví ČR v Ammánu

  3. Traumatologický tým Fakultní nemocnice Olomouc (MUDr. Petr Špiroch, MUDr. Jaromír Freiwald, MUDr. Pavel Korpa) od 26. září do 7. října 2017 úspěšně odoperoval v nemocnici Al Khalidi 14 pacientů, zaměřil se především na rekonstrukční případy.
  4. Čtyři dětští kardio-specialisté z Fakultní nemocnice v Motole (MUDr. Roman Gebauer, MUDr. Žaneta Bandžuchová, MUDr. Pavel Vojtovič a MUDr. Mirek Vošahlík) provedli v období od 7. do 16. listopadu 2017 celkem 13 operací syrských a jordánských dětí s vrozenými vadami srdce.
    Foto: © Velvyslanectví ČR v Ammánu

    Foto: © Velvyslanectví ČR v Ammánu

  5. Tým oftalmologů z Fakultní nemocnice Hradec Králové (prof. MUDr. Naďa Jirásková, MUDr. Libor Hejsek a zdravotní sestra Leona Kvasničková) odoperovali od 16. do 25. října 2017 úctyhodných 208 pacientů, kteří trpěli převážně zákaly oka.
  6. Na operace kloubů a kloubních náhrad se soustředila mise Ústřední vojenské nemocnice (MUDr. Václav Vaněček, MUDr. Petr Vašek, MUDr. Tomáš Henlín, MUDr. Jan Píchal a sálový asistent Jan Alt), která od 15. do 25. listopadu 2017 provedla 19 operací, z nichž některé byly jordánskými lékaři označeny v místních poměrech za unikátní.
  7. Ortopedický tým Nemocnice Na Bulovce (ortopedi MUDr. Michal Burian, MUDr. Monika Fridrichová a sálová instrumentářka Dana Kafková) provedl od 1. do 8. prosince 2017 čtrnácti pacientům 30 úspěšných operací v nemocnici Al Khalidi. Tým byl doprovázen administrátorkou PhDr. Ivanou Mádlovou.
    Foto: © Velvyslanectví ČR v Ammánu

    Foto: © Velvyslanectví ČR v Ammánu

  8. Plastický chirurg z Fakultní nemocnice Vinohrady Doc. MUDr. Andrej Sukop se v době od 20. do 29. září 2017 soustředil na vyhodnocení systému spolupráce, podmínek práce a výběru pacientů v Ammánu pro působení mise FN Vinohrady v průběhu roku 2018.

Nepominutelným faktorem pro úspěšný průběh mise MEDEVAC se v místě stala i spolupráce s jordánským lékařem MUDr. Watheqem Al Qsousem, který významně přispívá k synchronizaci komplexní péče českých a jordánských týmů o pacienty.