česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spuštění unikátního projektu elektrifikace v uprchlickém táboře Zaatarí, který byl sponzorován vládou ČR

Dne 14. července 2016 se zaměstnanci Zastupitelského úřadu České republiky v Ammánu, v čele s velvyslancem Petrem Hladíkem, zúčastnili slavnostního spuštění elektrické sítě pro domácnosti v uprchlickém táboře Zaatarí.
 

Ve svém projevu velvyslanec zdůraznil, že i Česká republika se potýká s otázkou migrace, a přesto pomáhá tam, kde je to skutečně potřeba. Důstojný život uprchlíků, zajištění jejich základních potřeb a pomoc Jordánskému hášimovskému království při zvládání uprchlické krize byly hlavní motivací české vlády. Velvyslanec také prohlásil, že kdyby každá země naší velikosti přispívala alespoň tolik jako Česká republika, byla by situace uprchlíků i samotného Jordánska, coby hostitelské země, mnohem pozitivnější.



Na právě inaugurovaný projekt elektrifikace tábora ministerstvo vnitra České republiky přispělo 45 miliony korun (přibližně 2 miliony USD). Díky tomu je možné poskytovat obyvatelům tábora elektrickou energii bez přerušení a výpadků po dobu 9 až 16 hodin denně, což výrazně zlepšuje jejich životní úroveň i perspektivy budoucího života. Konkrétním příkladem jsou děti ve školním věku, které se díky pomoci ČR mohou i po západu slunce věnovat školním úkolům a vzdělávání.

Unikátní projekt, který byl realizován ve spolupráci s UNHCR, jordánským guvernorátem Mafraq a jordánskou energetickou společností IDECO, je prvním svého druhu a rozsahu na světě. V táboře této velikosti ještě nikdy dříve nebylo nic podobného realizováno.

V průběhu zahajovací ceremonie vyjádřil šéf UNHCR v Zaatarí Hovig Etyemezian i guvernér Mafraqu Dr. Ahmad Al-Zoubi opakovaně upřímnou vděčnost české straně. Celá událost se odehrála za masivního pokrytí médii, včetně celoarabské televize Al-Jazeera a Al-Arabiya, agentury AFP a jordánských hromadných sdělovacích prostředků.


Přítomní měli příležitost setkat se také přímo s obyvateli tábora a dotázat se jich na přínosy projektu pro jejich každodenní život.


Zaatarí je největším uprchlickým zařízením v Jordánsku, v současnosti se v něm nachází 80 000 uprchlíků z válkou postižené Sýrie. Za dobu trvání konfliktu prošlo táborem už půl milionu Syřanů, celkem jich v Jordánsku pobývá 1,3 milionu.