česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zákrok českých oftalmologů umožnil 14letému syrskému chlapci poprvé spatřit svého otce

Ve dnech 20. 3.–31. 3. 2017 přijely do Jordánského hášimovského království v rámci humanitárního programu MV ČR Medevac další dvě mise českých lékařů – oftalmologický tým FN Hradec Králové a tým traumatologů z FN Olomouc.

Na své už čtvrté misi odoperovali v nemocnici Al Khalidi hradečtí lékaři prof. MUDr. Naďa Jirásková, PhD. a MUDr. Libor Hejsek, PhD. za asistence zdravotní sestry Leony Kvasničkové rekordních 197 syrských a jordánských pacientů. Za všechny tyto pacienty, jimž čeští lékaři pomohli zlepšit či vrátit zrak, svůj vděk a také smysluplnost těchto misí vyjádřil 14letý chlapec s četnými popáleninami, u něhož byla během předvýběru pro misi plastických chirurgů (plánovanou na květen letošního roku) zjištěna rovněž vrozená zraková vada. Po zákroku v celkové anestezii se chlapec na lékaře obrátil se slovy: „Já vidím svého tátu!“ 

Odborníci na úrazovou chirurgii a traumatologové MUDr. Petr Špiroch a MUDr. Jaromír Freiwald, kteří přijeli do Jordánska již potřetí, se v dobře známém prostředí nemocnice Palestine zaměřovali nejen na akutní úrazy, ale i na starší, špatně odoperovaná či zahojená zranění. Celkem olomoučtí lékaři úspěšně provedli 17 náročných operačních zákroků. Na jejich práci navázala péče fyzioterapeutky Renaty Coufalové, která s pacienty nejen přímo pracovala, ale také je učila, jak v rehabilitaci pokračovat i doma, mimo nemocniční prostředí.


Aktivity českého vládního programu Medevac opět nezůstaly stranou vděčné pozornosti jordánské veřejnosti i hromadných sdělovacích prostředků. Dne 1. 4. 2017 byla odvysílána reportáž jordánské TV Roya (odkaz na reportáž: https://www.youtube.com/watch?v=vssyMH--ivY) a ve stejný den vyšel také článek v celostátním deníku Jordan Times (elektronická verze – odkaz: http://www.jordantimes.com/news/local/healing-wounds-conflict-%E2%80%94-czech-medevac-programme-provides-medical-care-syrian-refugees).