english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Souhrnná aktulizace opatření v Turecku

Ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR. Ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:
Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA informuje, že občanům rizikových zemí nebude umožněn vstup do Turecka. Osoby, které navštívili nebo tranzitovali v rizikových zemíchv posledních čtrnácti dnech nebudou vpuštěni do Turecka a ani jim nebude umožněn tranzit. Pasažéři, kteří v posledních čtrnácti dnech navštívili některou z rizikových zemí, nebudou vpuštěni na palubu letadla mířícího do Turecka. V ostatních případech budou muset pasažéři absolvovat čtrnáctidenní karanténu po vstupu do Turecka. Detailní informace včetně seznamu rizikových zemí naleznete na webové stránce Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA a letecké společnosti Turkish Airlines. Zastupitelský úřad České republiky/Ministerstvo zahraničních věcí neodpovídá za informace poskytované či publikované třetími stranami.

Od 18/03/2020 Turecko uzavřelo hranice s Řeckem a Bulharskem pro osobní přepravu. Cestujícím není umožněno vstoupit do Turecka z Řecka přes hraniční přechod Pazarkule  a Ipsala a přes železniční hraniční přechod Uzunkopru. Toto opatření se dále týká hraničních přechodů s Bulharskem: Derekoy,  Hamzabeyli a Kapikule. Vstup přes námořní řecko-turecké hraniční přechody je taktéž pozastaven. Osobní přeprava dále není povolena na všech 26 pozemních hraničních přechodech na východě Turecka (Gruzie, Arménie, Írán, Irák a Sýrie).


DOPRAVA:

Od 01/06/2020 dochází k postupnému obnovení domácí letecké a železniční dopravy za použití tzv. HES kódu.

Osobní HES  kód je 10 nebo 12 místné číslo, který je povinný pro použití za účelem rezervace vnitrostátní letecké a železniční dopravy. Z mediálního prohlášení rozumíme, že HES kód by měl být zaveden rovněž v rádu dní pro meziměstskou dopravu autobusy. Před cestou doporučujeme se informovat o podmínkách rezervace a cestování u příslušného dopravce:

Dle veřejně dostupných informací jsou mezinárodní lety pozastaveny do 10/06/2020 (pozn:. někteří dopravci však mezinárodní lety do určitých omezených destinací nabízejí).

Informace o omezení letů či opatření vybraných dopravců:

Situačně z veřejně dostupných informací uvozujeme, že Turkish Airlines nepřijmou na palubu žádné kabinové zavazadlo, s výjimkou důležitých položek, jako jsou laptop, kabelka, aktovka nebo dětské předměty. Doporučujeme uvedené konzultovat přímo s dopravcem.

ZNÁMÁ OPATŘENÍ NA ZÁKLADĚ VEŘEJNĚ DOSTUPNÝCH INFORMACÍ:

 • Dále pokračuje zákaz vycházení pro osoby ve věku 65 let a více. Vycházet mohou pouze o nedělích mezi 14:00-20:00. 
 • Zákaz vycházení pokračuje i pro osoby ve věku 0-18 let, vycházet mohou během středečních a pátečních dnů v rozmezí 14:00-20:00. 
 • Od 01.06. 2020 se otevřou dětské školky a celodenní centra péče. Dále pak také restaurace, kavárny, cukrárny, coffee housy, čajové zahrady, kluby různých spolků a sdružení, bazény a lázeňské podniky, které budou otevřeny do 22.00. 
 • Zábavní zařízení a prodej vodních dýmek jsou mimo tento rozsah. Podniky v turistických zařízeních, které slouží pouze svým zákazníkům, nepodléhají hodinovým omezením. 
 • Pláže, národní parky a zahrady budou v provozu od 1. června podle stanovených pravidel. Muzea a archeologická místa/zříceniny se též otevírají 1. června. Místa s prodejem zvířat budou opět funkční od 1. června a hippodromy od 10. června. 
 • Omezení jednotlivých sportů byla odstraněna. Sportovní zařízení budou moci být otevřena až do 24:00. V rámci stanovených pravidel byla rovněž odstraněna omezení týkající se námořní turistiky, rybolovu a dopravy. 
 • Autoškoly a podobné kurzy budou k dispozici od 1. června. 
 • Knihovny, národní kavárny, mládežnická centra, mládežnické tábory budou moci pokračovat ve své činnosti od 1. června za stanovených podmínek. Instituce, ke kterým jsou přidruženy, si určí své vlastní vnitřní podmínky. 
 • Prezident Erdogan uvedl, že koncerty na místech s otevřeným prostorem k sezení by mohly být pomalu také otevírány s časovým omezením do 24 hodin a uvedl, že podrobná vysvětlení všech těchto bodů budou opět sdílena s veřejností.

POZOR! Výše uvedené neformální informace  je nutno konzultovat či ověřit u příslušných tureckých úřadů, které jsou příslušné k závaznému výkladu a vynutitelnosti.


ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Průběžné aktuální informace k jednotlivým opatřením, která se týkají pandemie koronaviru v Tureckou a aktualizace pravidel ke vstupu do ČR naleznete vždy na webové stránce Velvyslanectví České republiky v Ankaře v rubrice "info ke COVID-19".

POZOR! Zastupitelský úřad neuvádí všechny informace ve vyčerpávajícím rozsahu - ty lze obdržet pouze od příslušných místních úřadů, dopravců a poskytovatelů služeb. Informace uváděné slouží pouze jako základní orientační přehled. Tímto je rovněž vyhrazena možnost neaktuálnosti či nepřesnosti i přes veškerou snahu podávat informace v řádné kvalitě.