english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění k situaci - 04/04/2020

Níže je uvedené obecné upozornění ke změně stavu k danému dni. Pro právně závazné informace je nutné konzultovat situaci přímo s příslušnými úřady, poskytovateli služeb a dopravci.

Aktualizace:

Dne 03/04/2020 turecké ministerstvo zdravotnictví potvrdilo 20.921 případů nákazy COVID-19, z čehož 425 souvisejících úmrtí a 1.251 pacientů v intenzivní péči.

Následující opatření k boji proti COVID-19 jsou nově od 03/04/2020 v platnosti:

  • Doprava dočasně zakázána na 15 dnů v rozsahu vjezd/výjezd: Adana, Ankara, Antalya, Aydin, Balikesir, Bursa, Denizli, Diyarbakir, Erzurum, Eskisehir, Gaziantep, Hatay, Istanbul, Izmir, Kahramanmaras, Kayseri,Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Mugla, Ordu, Sakarya, Samsun, Sanliurfa,T ekirdag, Trabzon,Van and Zonguldak. Výjimky jsou pouze v rozsahu dané pro zásobování, energetika, výkon úředních povinností učitých úřadů etc. (viz odkaz níže platného znění předpisu).

  • Všechny vnitrostátní lety byly pozastaveny do 20/04/2020.

  • Osobám mladším 20 let bylo nakázáno neopouštět bydliště, přičemž stejné opatření je v platnosti u osob nad 65 let včetně.

  • Všechny osoby musí nosit roušky/pokrývku na obličeji v místech, kde se „lidé nacházejí společně, včetně supermarketů, trhů a pracovišť“. Poznámka: Vzhledem k obecnosti nařízení a určité nejasnosti i vzhledem k obecné ochraně se doporučuje českým občanům uvedené nařízení dodržovat obecně na veřejnosti.

  • Opatření lze konzultovat v plném rozsahu na webových stránkách Ministerstva vnitra

Mezinárodní lety z Istanbulu jsou stále k dispozici do České republiky či blízké lokace s následnou pozemní dopravou. Při užití těchto letů je nutné zvažovat omezení v různých tranzitních bodech s řádným plánováním celé trasy. O mezinárodních letech z Turecka do ČR/EU můžete obdržet informace prostřednictvím Generálního konzulátu České republiky v Istanbulu.

Povolení pro cestu mezi provinciemi je nutné opatřit v předstihu na úrovni provincií. Není známo, že by byl zaveden jednotný systém pro celé Turecko.

Doporučení při cestování mezi provinciemi z důvodu návratu do ČR/opuštění Turecka:

Před cestou mezi provinciemi včetně dopravy na letiště doporučujeme vzhledem k omezením informovat na consulate_ankara@mzv.cz v minimálním rozsahu uvedené trasy, jména a příjmení a číslem mobilního telefonu. Doporučuje se mít registraci v systému DROZD a uložená nouzová čísla Generálního konzulátu České republiky v Istanbulu (0090/5332573880) a Velvyslanectví České republiky v Ankaře (0090/5323751387).

Noste se sebou cestovní doklad a případně turecké ID (tzv. kimlik).

Zjistěte si v místě, jakým způsobem si lze zajistit povolení pro cestování mezi provinciemi.

Při kontrole poskytněte součinnost místním úřadům a deklarujte podpůrnými dokumenty svůj úmysl opustit Turecko (např. zakoupená letenka) včetně příslušného povolení od úřadu guvernéra.

Další informační zdroje pro COVID-19 v Turecku: