english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění k situaci - 15/05/2020

Vyloučení odpovědnosti: Níže je uvedené obecné upozornění ke změně stavu k danému dni, které nemusí zahrnovat přesné informace nebo spolehlivé a kompletní informace. Pro právně závazné informace je nutné konzultovat situaci přímo s příslušnými úřady, poskytovateli služeb a dopravci.

Aktualizace:

Dne 15/05/2020 bylo dle veřejně dostupných informací potvrzeno 144.749 případů nákazy COVID-19, z čehož 4.007 souvisejících úmrtí.

Následující zákaz vycházení (16/05 - 19/05):

Prezident Erdoğan uvedl, že od následujícího víkendu až do úterý bude opět uplatněn všeobecný zákaz vycházení s počátkem o půlnoci ze dne 15/05/2020 na 16/05/2020 a konec o půlnoci ze dne 19/05/2020 na 20/05/2020!  Doporučujeme si zjistit informace v místě o teritoriálním/provincionálním rozsahu a zajistit si včas zajištění životních potřeb. Upozorňujeme, že právně závazné je vždy původní turecké znění daného nařízení a výklad tureckých úřadů, na které je nutné se případně obrátit. Mediální informace o zákazu vycházení lze sledovat zde.

Média rovněž upozorňují na rozšíření povinného nošení roušek.

Letecká doprava:

Dne 16/05/2020 by měl proběhnout let TK 4931 (Istanbul-Frankfurt) poskytovaný Turkish Airlines . Dle dostupných informací může být letenka zakoupena pouze v prodejním místě na letišti. V tomto ohledu doporučujeme kontaktovat pana MEHMET YILDIRIM (tel: +90 (506) 682 53 79, e-mail: MEHMETYILDIRIM@THY.COM POZOR! Před použitím letu je nutno si řádně ověřit návratovou trasu včetně podmínek tranzitu v jednotlivých zemích.

Informace MZV ČR:

Nouzový stav: Nejčastější otázky a odpovědi

Ukončení omezení vycestovat - informace k cestám do zahraničí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě

Doporučení při cestování mezi provinciemi z důvodu návratu do ČR/opuštění Turecka:

Před cestou mezi provinciemi včetně dopravy na letiště doporučujeme vzhledem k omezením informovat na consulate_ankara@mzv.cz v minimálním rozsahu uvedené trasy, jména a příjmení a číslem mobilního telefonu. Doporučuje se mít registraci v systému DROZD a uložená nouzová čísla Generálního konzulátu České republiky v Istanbulu (0090/5332573880) a Velvyslanectví České republiky v Ankaře (0090/5323751387).

Noste se sebou cestovní doklad a případně turecké ID (tzv. kimlik).

Mějte na paměti, že obecný zákaz vycházení se týká do 20 let a od 65 let včetně - toto omezení se vztahuje i na ty, kteří chtějí opustit Turecko a je nutné si zajistit příslušné povolení u místních úřadů.

O povolení pro cestování je nutné žádat cestou úřadu guvernéra. Zjistěte zavčas si v místě, jakým způsobem si lze zajistit povolení pro cestování mezi provinciemi.

Při kontrole poskytněte součinnost místním úřadům a deklarujte podpůrnými dokumenty svůj úmysl opustit Turecko (např. zakoupená letenka) včetně příslušného povolení od úřadu guvernéra.

Další informační zdroje pro COVID-19 v Turecku:

POZOR! Vyloučení odpovědnosti: Zastupitelský úřad neuvádí všechny informace ve vyčerpávajícím rozsahu - ty lze obdržet pouze od příslušných místních úřadů, dopravců a poskytovatelů služeb. Informace uváděné slouží pouze jako základní orientační přehled. Tímto je rovněž vyhrazena možnost neaktuálnosti či nepřesnosti i přes veškerou snahu podávat informace v řádné kvalitě.