english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čelní představitelé tureckého obranného průmyslu v České republice

Od 27. do 31. května v Česku pobývala delegace tureckého Predezidentství obranného průmyslu (SSB), tedy instituce, která má v Turecku na starost veškeré nákupy vojenské techniky. Hlavním důvodem k návštěvě bylo zasedání Výboru obranně-průmyslové spolupráce, účast na veletrhu IDET v Brně a návštěva vybraných českých společností.
 

Turecký obranný průmysl, v čele se společnostmi Aselsan, TAI či Roketsan, spadajícími dle hodnocení přestižního institutu SIPRI do první stovky největších světových firem aktivních v obranném průmyslu, je v posledních letech jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících průmyslových sektorů v Turecku. Tuto skutečnost je možné dokázat jednak při posunu, který přední turecké společnosti zaznamenaly v prestižním žebříčku již zmíněného institutu SIPRI či výdaji na obranu v Turecku celkově. Ty pro zajímavost v roce 2018 vzrostly o 24% na 19 mld. USD, což byl nejvíce z prvních 15 zemí, které na obranu vydávají statisticky nejvíce peněz. Navíc při pohledu na tureckou geopolitickou situaci lze jen ztěží očekávat, že by se tento trend v následujích letech výrazně pozměnil.

I právě z těchto příčin je pro české spolešnosti velice zajímavé s tureckými partnery navázat obchodní styky. Při rozvíjení obchodních kontaktů v Turecku v tomto sektoru nelze opomenout již zmíněné SSB, tedy instituci, která je v této zemi zodpovědná za veškeré nákupy vojenské techniky. Nadto může SSB například poskytovat úvěry na R&D či vézt samostatné projekty strategického významu, jako je například vývoj domácího tureckého stíhacícho letounu. Je proto v zájmu i Českých společností, aby byly pro SSB známými hráči a měly šanci se podílet, třeba i jako sukbkontraktoři, na jednom z obřích projektů, které se v Turecku v této oblasti realizují.

Výbor obranně-průmyslové spolupráce zasedal naposledy na mezivládní úrovni v roce 2010. I přes takto dlouhou pauzu ovšem proběhl ve velice konstruktivní atmosféře a obě strany vyjádřily silný zájem na uspořádání dalšího setkání v Ankaře. Návštěva firem PBS Velká Bíteš a.s., Tatra Defence Vehicle a.s. či Česká zbrojovka a.s. byla pro obě strany také velice přínosná, jelikož bylo možné turecké straně demonstrovat kapacity našeho průmyslu a konkrétně se pobavit o možnostech spolupráce. Nezbývá jen věřit v to, že i v tomto roce bude pokračovat vzestupný trend obchodní výměny mezi oběma státy, který v tomto sektoru stoupl za rok 2018 o více jak 50%.

Pavel Daněk, obchodní rada Velvyslanectví ČR v Turecku

 

Galerie


IDET