english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko – turecká konference o Smart Cities, Ankara 12.10.2020

„Chytrá města“ – Smart Cities, tj. uplatnění inteligentních a technologicky vyspělých řešení v rozvoji a řízení měst, se stává nejen programem municipálních samospráv, ale i mezinárodní spolupráce. Stále důležitější je sdílení zkušeností o efektivnějším fungování města, jehož smyslem musí být zlepšení životních standardů lidí. Snižování energetické náročnosti řešení a jejich soulad s Cíli udržitelného rozvoje OSN (SDGs) je též součástí procesu.

Velvyslanectví ve spolupráci s Tureckou unií municipalit (TBB) a s využitím zdrojů ekonomické diplomacie MZV ČR připravilo konferenci, která  12.10.2020 v Ankaře umožnila představení českých zkušenosti v oboru Smart Cities. Klíčové byly prezentace prof. Miroslava Svítka z ČVUT, jenž je zároveň prezidentem „Czech Smart City Cluster“, a Jaromíra Beránka, vedoucího odboru pro Smart Cities a IT na pražském magistrátu. Prof. Svítek se soustředil na vysvětlení postupů, které využijí znalostí a informací a vedou k fungujícímu „chytrému městu“ a též  souhrnně představil  vývoj na poli Smart Cities v ČR i ve světě.  Pro turecké účastníky akce poté bylo zajímavé slyšet o možnostech studia magisterského stupně oboru „Smart Cities“ na ČVUT a texaské univerzitě El Paso. Prezentace J.Beránka přiblížila konkrétní příklady aplikací Smart City  vedením hlavního města. Na úvod konference  vystoupil i nový velvyslanec ČR v Turecku P.Vacek.

Z turecké strany byl seminář dobře a reprezentativně obsazen - vystoupil náměstek ředitele Odboru geografických informačních systémů Ministerstva urbanistiky Do.Dr. Hüseyin Bayraktar, generální tajemník TBB Birol Ekici, prezidentka TBB a primátorka Gaziantep Fatma Sahin i poradce prezidenta Erdogana v oblasti municipální politiky Prof.Dr. Şükrü Karatepe. Ve svých  vystoupeních  zmínili některé dosavadní výsledky i další plány v oblasti Smart Cities  a zdůraznili potřebu  spolupráce v dané oblasti i zájem o další kontakty s českými partnery.

Na konferenci navazuje cesta zainteresovaných českých firem do měst Kayseri, Gaziantep a Mersin k prezentaci    možností spolupráce s tureckými municipalitami. Na okraji konference 12.10. proběhlo  i  setkání se zástupci ankarského magistrátu. Technická řešení a odborné znalosti firem Cross Zlín, AŽD Praha i konzultační služby Aspiro se již v Turecku uplatňují  mají potenciál dalšího využití.

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře

Galerie


Smart Cities seminar