english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: METROSTAV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dceřiná společnost Metrostavu dokončila významný infrastrukturální projekt v Turecku

Na státní svátek České republiky a v předvečer státního svátku Turecka byla dne 28. října 2022 veřejnosti předána do provozu podzemní lanovka AşiyanHisarüstü v Istanbulu. Hlavním dodavatelem byl česko – turecký podnik Metrostav Ankara Inşaat, A.Ş., který dílo v režimu EPC (engineerprocureconstruct) dodal zákazníkovi, jímž bylo Ředitelství železniční dopravy evropské části Magistrátu Istanbulu. 

V rozsahu dceřiné společnosti Metrostavu byly nejen tunelářské práce na traťových a staničních tunelech, ale i podzemní vestibuly horní i dolní stanice včetně stavebních a architektonických konstrukcí plus kompletní technologie, tj. vozy lanovky (byly subdodávkou švýcarského výrobce Garaventa), poháněcí a napínací stanice, elektročást, automatizace a bezpečnostní systémy. Délka traťových tunelů je cca 900 m a lanovka je vybudována ve spádu 13 %. 

Doba jízdy je 2,5 min a přepravní kapacita cca 2000 pasažérů za hodinu v obou směrech. Horní stanice lanovky navazuje na vestibul konečné stanice metra linky M6 a dolní stanice na přívoz přes úžinu Bospor z evropské části na asijskou. 

Úspěšným předáním stavby podzemní lanovky Metrostav Ankara Inşaat, A.Ş. významně přispěl k posílení systému veřejné dopravy dvacetimilionového Istanbulu. 

 

Autor: tým METROSTAV 

 

Galerie


Metrostav