english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cesta předsedy PSP ČR Jana Hamáčka do Turecka

PEREX: Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček vykonal v doprovodu 1. místopředsedkyně PS Jaroslavy Jermanové, poslanců Pavla Kováčika, Marka Ženíška, Zbyňka Stanjury, Milana Šarapatky a podnikatelské mise vedené vice-prezidentem HK ČR Bořivojem Minářem ve dnech 13. až 16. ledna 2015 oficiální návštěvu Turecké republiky. V Ankaře předseda PSP ČR jednal se svým protějškem, mluvčím Velikého národního shromáždění Turecka (VNST), Cemil-em Çiçek-em a parlamentní skupinou Česko-tureckého přátelství VNTS, zúčastnil se workshopu na téma současné situace na BV, poskytnul interview turecké státní televizi TRT. Významným momentem ankarské části programu pak bylo přijetí tureckým prezidentem Recep-em Tayyip-em Erdoğan-em. V Istanbulu se předseda PSP ČR věnoval problematice syrských uprchlíků, byl přijat konstantinopolským patriarchou Bartolomějem a starostou Istanbulu Kadir-em Topbaş-em. Mimo politicko-bezpečnostní agendy oficiální návštěvou zásadně rezonovala i ekonomická dimenze, významně podpořená konáním dvou Česko-tureckých podnikatelských fór v Ankaře a Istanbulu, jejichž nedílnou součástí byla dvoustranná obchodní jednání mezi tureckými a českými podnikateli.

Shrnutí: Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček vykonal v doprovodu 1. místopředsedkyně PS Jaroslavy Jermanové, poslanců Pavla Kováčika, Marka Ženíška, Zbyňka Stanjury, Milana Šarapatky a podnikatelské mise vedené vice-prezidentem HK ČR Bořivojem Minářem ve dnech 13. až 16. ledna 2015 oficiální návštěvu Turecké republiky. V Ankaře předseda PSP ČR jednal se svým protějškem, mluvčím Velikého národního shromáždění Turecka (VNST), Cemil-em Çiçek-em a parlamentní skupinou Česko-tureckého přátelství VNTS, zúčastnil se workshopu na téma současné situace na BV, poskytnul interview turecké státní televizi TRT. Významným momentem ankarské části programu pak bylo přijetí tureckým prezidentem Recep-em Tayyip-em Erdoğan-em. V Istanbulu se předseda PSP ČR věnoval problematice syrských uprchlíků, byl přijat konstantinopolským patriarchou Bartolomějem a starostou Istanbulu Kadir-em Topbaş-em. Mimo politicko-bezpečnostní agendy oficiální návštěvou zásadně rezonovala i ekonomická dimenze, významně podpořená konáním dvou Česko-tureckých podnikatelských fór v Ankaře a Istanbulu, jejichž nedílnou součástí byla dvoustranná obchodní jednání mezi tureckými a českými podnikateli.

 

Předsedu PSP ČR Jana Hamáčka na oficiální návštěvě v Turecké republice doprovodila podnikatelská mise organizovaná Hospodářskou komorou ČR pod vedením vice-prezidenta Bořivoje Mináře. Jednalo se nejen o první podnikatelskou misi HK ČR v r. 2015, ale i o historicky první podnikatelskou misi cestující s předsedou PSP ČR vůbec. Misi tvořilo na 11 zástupců 9 subjektů, mezi nimiž byli reprezentanti katalyzátorů obchodní výměny, tj. HK ČR, bankovního sektoru se státní účastí i privátní banky: ČEB, resp. Raiffeisenbank a.s., zástupce akademické obce: VUT Brno/vedoucí výzkumné skupiny CEITEC, zástupci podnikatelského sektoru: Ekotechnik Czech s.r.o., Škoda Transportation a.s., UniControls a.s., Vítkovice Power Engineering a.s.  Mise se rovněž zúčastnil honorární konzul Turecké republiky v ČR a obchodní ředitel pro technologické projekty společnosti Alta a.s. Martin Pecina. Mezi účastníky mise byli velcí firemní hráči nesoucí exportní know-how, nové technologie a současně reprezentující sektorové priority českého exportu do Turecka. Skladba mise věrně dokumentovala i nově se rodící Mapu oborových příležitostí, v tomto konkrétním případě zahrnující energetiku včetně obnovitelných zdrojů a výstavbu investičních celků, nanotechnologie v základním a aplikovaném výzkumu, důlní zařízení vč. projektování a technologie, dopravní infrastrukturu vč. dodávek kolejových vozidel a zabezpečovacího a signalizačního zařízení, strojírenská zařízení.

Na úvod prvního dne oficiální cesty předsedy PSP ČR (13. 1. 2015) delegace včetně podnikatelské mise uctila památku Mustafy Kemala Atatürka, vůdčí osobnosti tureckého boje za nezávislost a zakladatele novodobé Turecké republiky.

Významnou měrou k naplnění ekonomické dimenze „ankarské části“ podnikatelské mise přispělo konání Česko-tureckého podnikatelského fóra, které zorganizoval DEK ZÚ Ankara ve spolupráci s HK ČR, současně za přispění Výboru pro zahraniční a ekonomické vztahy (DEIK)[1]. Fórum bylo oficiálně zahájeno předsedou PSP ČR a vice-prezidentem DEIK Nail-em Olpake-em (NL). V projevu předsedy PSP na podnikatelském fóru rezonoval silný zájem České republiky a vrcholných státních entit utvářejících proexportní politiku posilovat přítomnost ČR na trzích mimo Evropskou unii, diverzifikovat exportní výkon do teritorií, která nabízejí obchodní a investiční příležitosti. Turecko, se silnou domácí poptávkou, geografickou proximitou a více než 76-ti miliony spotřebiteli, je zajisté jedním z perspektivních a prioritních trhů pro ČR. V hlavním bloku vystoupil též NL, který vyjádřil velký zájem na intenzifikaci vzájemných obchodně-ekonomických vztahů, a to zejména v oblasti energetiky, výstavby investičních celků, dopravní infrastruktury a turismu. NL neopomenul „mediálně vděčné téma“ vízové problematiky tureckých občanů, především pak podnikatelů cestujících do státu Schengenu.

V rámci podnikatelského fóra vystoupil s krátkým příspěvkem předseda Česko-turecké podnikatelské rady DEIK Nazmi Akıman a vedoucí podnikatelské mise vice-prezident HK ČR Bořivoj Minář. Následovaly prezentace věnující se tématu investičních příležitostí a investičního klimatu v Turecku, které přednesl zástupce Investiční agentury Turecké republiky ISPAT Fatih Altunyuva (prezentace s názvem: “Investiční klima v Turecké republice”), resp. ředitel exportního financování Raiffeisenbank a.s. Martin Maar s prezentací “Možnosti financování exportních kontraktů v Turecku”. Prezentaci podnikatelské mise, resp. představení profilů jednotlivých účastníků mise provedla projektová manažerka HK ČR Kristýna Leinerová. Na závěr podnikatelského fóra proběhl B2B match-making, realizace B2G kontaktů a společensko-pracovní setkání v podobě pracovního oběda pro všechny zúčastněné. Fóra se zúčastnilo celkem na 70 zástupců turecké a české podnikatelské veřejnosti.

V podvečer 14. 1. 2015, na počest předsedy PSP ČR a jeho delegace, zorganizoval velvyslanec Pavel Kafka pracovně společenské setkání, kde titulář přivítal vybranou skupinu více než padesáti významných zástupců turecké státní správy, akademické obce, podnikatelské sféry, jakož i představitele tureckých asociací a státních firem v oblasti energetiky, těžební a dobývací techniky a dopravní infrastruktury. Během akce proběhl čilý networking ve věci možnosti podpory rozvoje česko-tureckých politických, kulturních a obchodních vztahů, výměna názorů k aktuálnímu trendu českých ekonomických aktivit na místním trhu, jakož i precizace synergického efektu mezi českými exportéry, resp. jejich tureckými zástupci a představiteli tureckých asociací a státních/polostátních institucí v daném segmentu.

Parlamentní delegace v čele s předsedou PSP ČR Janem Hamáčkem (JH) dále pokračovala v doprovodu 10 zástupců českých firem do Istanbulu. Předseda PSP ČR zde zahájil dne            15. ledna 2015 Česko-turecké podnikatelské fórum organizované Výborem pro zahraniční a ekonomické vztahy (DEIK), v rámci kterého proběhla B2B jednání s domácími podnikateli. Tureckou obchodní reprezentaci zaštítil prezident DEIK pan Omer Vardan. Českou podnikatelskou účast organizovala Hospodářská komora ČR, kterou v rovněž Istanbulu vedl vice-prezident pan Bořivoj Minář. Účast potvrdilo přibližně 30 domácích firem, skutečně přítomných bylo 17. Z kladných reakcí českých podnikatelů lze soudit, že bilaterální jednání podnikatelů v Istanbulu naplnilo v konkrétních případech očekávání.

Dobrým příkladem podpory českých ekonomických zájmů v zahraničí ze strany PSP ČR bylo jednání s istanbulským starostou Kadir-em Topbaş-em. Delegace poslanců v čele s předsedou PSP ČR umožnila jindy velmi těžko dosažitelné setkání s nejvyšším představitelem Istanbulu pro dvě přední české společnosti – Škoda Transportation a.s. a ALTA a.s. (pozn. GK: na toto setkání již navázala konkrétní debata o uspořádání turecké delegace expertů na dopravní infrastruktury a řídící dopravní systémy do ČR, která by se mohla uskutečnit na konci února 2015). Tato podpora dokazuje, jak je pro prosazování českých obchodních zájmů v zahraničí potřebná a prospěšná spolupráce mezi státní institucí a podnikateli. Jednání s istanbulským starostou dává příslib k zajímavé obchodní příležitosti zejména v oblasti dopravní infrastruktury (dodávky kolejových vozidel, řídících dopravních systémů). K dosažení úspěšné realizace budou nutné follow-up akce. Dobrý start může představovat magistrátem navrhovaná delegace tureckých expertů na městskou dopravní problematiku do ČR. Z tohoto pohledu tato delegace splnila svůj cíl.

 

Závěr: Oficiální cestu předsedy PSP ČR, která měla výraznou ekonomickou dimenzi, vnímáme jako platformu k posílení českých pozic na náročném, nicméně perspektivním tureckém trhu. Během obou podnikatelských fór a série jednání jednotlivých účastníků podnikatelské mise s tureckými firmami a významnými privátními holdingy, potvrdili decision-makers na turecké straně upřímný zájem o participaci českých subjektů na modernizaci, resp. rehabilitaci, jakož i rozšíření stávajících kapacit v oblasti těžební a dobývací techniky a energetiky, dopravního strojírenství a infrastruktury. Současně bylo ověřeno, že případný investor/zákazník v Turecku dobře reflektuje možnost exportního financování, buyer´s credit či jiný finanční instrument a pojištění exportního financování, jehož nositelem ČEB a EGAP, případně Raiffeisenbank a.s., zajisté jsou.

Ohlasy českých byznysmenů, resp. účastníků podnikatelské mise byly nejen v průběhu mise, ale i bezprostředně po ní, kladné: „Mise do Turecka byla z našeho pohledu velice povedená. Místní firmy mají zájem o náš obor a chtějí spolupracovat. Pro naši firmu se objevily možnosti založení joint venture, které by bylo vzájemně výhodné,“ řekl Tomáš Korostenský, jednatel společnosti Ekotechnik Czech, s.r.o. Jozef Kaiser, vedoucí výzkumné skupiny CEITEC (Central European Institute of Technology) – VUT Brno komentoval misi následovně: „S předsedou PSP ČR jsme v Turecku měli příležitost diskuse o důležitosti propojení vědy a výzkumu s byznys sférou anebo podpoře vědomostní ekonomiky a center excellence (CEITEC) v zahraničí. V průběhu mise jsme navázali spolupráci s Bilkent Cyberpark Ankara v oblasti základního a aplikovaného výzkumu a nanotechnologií. Podařilo se nám rovněž navázat spolupráci s Istanbul Aydin University, a to v rámci přípravy společných projektů vědy a výzkumu včetně aplikovaného výzkumu.“ Mise zastupovala i český bankovní sektor. „Děkujeme za výbornou organizaci mise z české strany. Turecké firmy v průběhu jednání projevily zájem o nemovitostní projekty v ČR nebo o dovoz energetických technologií,“ uzavřel Martin Maar, ředitel Trade and Export Finance, Raiffeisenbank, a.s. Tisková zpráva HK ČR z mise je dostupná na www.komora.cz

 


[1] DEIK (Foreign Economic Relations Board of Turkey) - původně soukromá ekonomická organizace přímo podřízená Ústřednímu svazu průmyslových a obchodních komor a komoditních burz TOBB, která byla v září 2014 direktivně začleněna do pod Ministerstvo hospodářství TR, nyní v pozici kvazi příspěvková organizace předmětného ministerstva.