english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixnio.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Export zdravotnického materiálu z Turecka

Vzhledem k velkému zájmu českých společností o dovoz zdravotnického materiálu z Turecka níže uvádíme základní informace a procedury, které je třeba dodržovat. Upozorňujeme, že v současné době veškerý vývoz podléhá schválení Agentury pro léčiva a zdravotnické potřeby (TITCK). či musí být realizován přímo přes turecké státní orgány, konkrétně přes společnost UHSAS. Turecko samo trpí nedostatkem materiálu tohoto typu a přijímá opatření, která vývoz znemožňují. Upozorňujeme české společnosti před spekulacemi a nekalými praktikami, se kterými se v souvislosti s vývozem zdravotnického materiálu Velvyslanectví ČR v Turecku v posledních dnech setkalo.
 

Dle nařízení Ministerstva zdravotnictví Turecké republiky, publikovaném pod č. 31058, podléhá od 4. března 2020 veškerý vývoz ochranných masek, respirátorů, kombinéz, zástěr, brýlí či rukavic povolení TITCK, jenž spadá pod Ministerstvo zdravotnictví Turecké republiky. Dne 18. března 2020 byl seznam položek podléhajících schválení rozšířen o etanol, peroxid vodíku, kolínské vody, dezinfekční prostředky a netkané textilie spadající do technologie melt-blown (publikováno pod č. 31072). O udělení povolení je oprávněn žádat pouze turecký exportér. Ten je povinen vyplnit žádost (viz odkaz níže) a zaslat ji na TITCK k posouzení. Upozorňujeme, že pokud turecký exportér tuto proceduru nezná či s ní nemá zkušenosti, nejedná se s největší pravděpodobností o kredibilního partnera.

Doba rozhodování o povolení ze strany TITCK není v oficiálních dokumentech stanovena. Dle dostupných informací je velmi obtížné povolení TITCK získat, a proto Velvyslanectví ČR v Turecku varuje české importéry před sliby tureckých vývozců o snadném získání povolení k vývozu.

Jedinou oprávněnou institucí pro vývoz zdravotnického materiálu bez povolení TITCK je státní společnost UHSAS. Velvyslanectví v Ankaře jednalo ve věci s generálním ředitelem UHSASe, během něhož jsme byli informování, že v současné době je prioritou zajistit potřeby tureckého státu a vydávání povolení je de facto zastaveno.

O případných změnách v omezení vývozu zdravotnického materiálu bude Velvyslanectví ČR v Turecku operativně informovat.

 

UŽITEČNÉ ODKAZY:

TITCK: https://www.titck.gov.tr/

UHSAS: http://www.ushas.com.tr/index-en.html

Nařízení č. 31058: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200304-54.htm

Nařízení č. 31072: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200318-9.htm

Odkaz, kde je možné sehnat formulář nutný k vyplnění: https://www.titck.gov.tr/duyuru/05-03-2020-on-izne-tabi-urunler-hakkinda-duyurunun-tadili-hakkinda-duyuru-06032020214956

 

Pavel Daněk, obchodní rada Velvyslanectví ČR v Ankaře