english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Závěsná lokomotiva DLZ110F, Ferrit s.r.o. a
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ferrit se připravuje na 30. výročí své existence úspěchy na tureckém trhu

Česká společnost se širokým portfoliem produktů specializují se na podzemní dopravní systémy, především tedy na závěsnou jednokolejovou dopravu, kolejovou dopravu, pásové dopravníkové systémy, multifunkční stroje a nakladače na pásových či kolových podvozcích, je lídrem na tureckém trhu a svoji pozici dále upevňuje

Svoje působení na místním trhu Ferrit začal v roce 2005, od roku 2010 má v Ankaře i vlastní kancelář s několika zaměstnanci. S rostoucím počtem zakázek zde společnost otevřela také vlastní servisní centrum. Ve svém podnikání se snaží o co největší osobní přítomnost na trhu a vědoma si místních výrobních kapacit, klade důraz na co největší zapojení místních subjektů do svých dodávek. Představitelé Ferritu také zdůrazňují důležitost osobní přítomnosti na místních veletrzích (Maden Türkiye či Minex Izmir), nebo také na podnikatelských misích, jako byla např. ta organizovaná HK ČR na konci října tohoto roku u příležitosti cesty ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely do Ankary a Istanbulu. Ferrit uvádí, že od počátku svého působení v Turecku do země dodal materiál za více než 100 mil. EUR pro cca 20 uhelných dolů (celkově jde o více než 100 technologických instalací). V tomto roce poté navázal úspěšné obchodní kontakty s třemi novými zákazníky.  

Konkrétně se Ferritu podařilo podepsat kontrakt na dodávku závěsných lokomotiv a poprvé do Turecka dodali také ATEXové kolové tahače s významným zákazníkem v oboru, firmou Yatagan Termik, která provozuje vlastní tepelnou elektrárnu. Dalším zákazníkem se stala firma Ermaden zabývající se těžbou koksovatelného uhlí či společnost BKI provozující novou šachtu v evropské části Turecka. Obě tyto firmy od Ferritu koupily několik závěsných lokomotiv.  

Jak je již zřejmé, tradičními zákazníky Ferritu jsou zejména uhelné doly, které buď operují sami své uhelné elektrárny, či dodávají uhlí jinam. V současné době je v TR 54 uhelných elektráren o celkovém výkonu 20GW. Postavení českých společností na trhu je v této oblasti dlouhodobé a silné – v 70. a 80. letech se Československo podílelo na stavbě největších uhelných elektráren v zemi. A na tomto základě staví celá řada českých společností působících v důlním průmyslu v Turecku, včetně Ferritu. Působení na tureckém důlním trhu pro české společnosti je dále usnadňováno skutečností, že Turci přijímají veškerou EU certifikaci a spadají do celní unie, tudíž odpadá mnoho starostí s celními procedurami. 

Celkově, společnost Ferrit vidí v Turecku další příležitosti k růstu. Tuto pozici zakládá na současné turecké politice, kdy je podporována stavba nových uhelných dolů, což s sebou pro českou společnost nese další příležitosti.  

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře 

Galerie


Ferrit